عمومیگزارشگر کسب و کار

چرا عکاسی در زندگی شما مهم است؟

جدا از همه‌ی چیزهایی که برای آن‌ها وقت و انرژی می‌گذارید، به نظر می رسد شما باید برای عکاسی نیز باید وقت بگذارید. چرا که عکاسی می‌تواند کیفیت زندگی شما را بالا ببرد و آن را بهبود ببخشد. این مقاله می‌تواند برای هر کسی مفید واقع شود، اما سه دسته را بیشتر هدف قرار می دهد:

 • کسانی که عکاس نیستند اما همواره به عکاسی فکر می‌کنند؛ از همین رو برای آن ارزش قائل نمی‌شوند و از مزایای یادگیری آن بی‌خبرند.
 • عکاسانی که از این کار احساس خستگی می‌کنند و می‌خوانند بار دیگر این کار را آغاز کنند.
 • عکاسان فعالی که از ادامه فعالیت خود مطمئن نیستند و به دنبال دلایلی خوب برای ادامه عکاسی در مسیر سرگرمی و حرفه‌ای هستند.

اگر از هر یک از این سه دسته هستید، توصیه ما به شما خواندن کامل این مقاله است. در این مقاله به مزایای عکاسی و تأثیر آن در بهبود روند زندگی شما خواهیم پرداخت. پس از مطالعه این مقاله، از همین امروز عکاسی را آغاز خواهید کرد.

 

در دوره جامع آموزش عکاسی در اصفهان شما از سطح مقدماتی تا پیشرفته بصورت کارگاه تئوری و عملی عکاسی و نورپردازی پُرتره، تبلیغاتی، معماری و نورپردازی آتلیه و فضای باز را یاد خواهید گرفت

1 – عکاسی می‌تواند شما را خوشحال‌تر کند

من می‌دانم که تعداد بسیار زیادی از مردم با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند و ممکن است دچار افسردگی شده باشند؛ اما عکاسی می‌تواند از آن‌ها فردی خوشحال‌تر و سرحال‌تر بسازد. ما امیدواریم این اتفاق نه تنها برای آن سه دسته از افراد، بلکه برای تمامی افراد رخ دهد. این یک نظر علمی است که در واقع ثابت شده است.

عکس‌ها قدرت بیشتری نسبت به خوردن شکلات، گوش دادن به موسیقی و تماشای تلویزیون برای عوض کردن روحیه ما دارند. در واقع تمامی موارد ذکر شده تنها 1 درصد به بهبود خلق و خوی شما  منجر می‌شوند و این در حالی است که عکس‌ها می‌توانند تا 11 درصد این امر را انجام دهند. نه تنها این بلکه خود عکاسی نیز منجر به کاهش استرس و خشنودی شما خواهند شد. بنابراین برای این سه دسته از افراد (و البته تمامی افراد) عکاسی می‌تواند راهی برای کنترل استرس باشد.

این یک امر خلاقانه نظیر نقاشی و یا نگارشی منحصر به فرد است و می‌تواند قدرت فراوانی را برای متفاوت کردن شما داشته باشد.

2 – چشم و ذهن شما را باز می‌کند

این واقعیت وجود دارد که نیروی عکاسی زاویه، دیدگاه و نگاهی جدید را به شما می‌بخشد. این یکی از نخستین مزایای عکاسی است که می‌تواند یک عکاس را متفاوت از بقیه کند. هیچ کس نمی‌تواند چیزها را همانند یک عکاس (حتی هر هنرمند دیگری) ببیند.

برای به دست آوردن این مهم چه باید کرد؟ اساساً ما میگوییم که عکاسی موجب می‌شود تا شما چیزهایی را ببینید که همیشه وجود دارند اما هر کسی قادر به دیدن آن‌ها نیست. عکاسی با باز کردن مغز شما بعد جدیدی را به آن می‌بخشد که می‌تواند موجب تماشای بهتر همه چیز شود.

عکاسی مستلزم آن است که شما اشیاء و سوژه‌هایتان را از زوایا و پرسپکتیوهای متفاوت در یک مفهوم فیزیکی و غیر معمول نگاه کنید. این در حالی است که شاید اگر شما قصد عکاسی نداشته باشید آن تمرکز را بر روی سوژه خود نخواهید داشت. همین قضیه موجب می‌شود تا دیدگاه شما به همه چیز متفاوت‌تر از بقیه باشد و به مرور زمان حتی در مواردی به جز سوژه عکاسی‌تان نیز به سوژه‌ها با دیدگاهی متفاوت بنگرید.

3 – عکاسی ارتباط شما با افراد بیشتری را ممکن می‌سازد

یکی از بخش‌های مهم عکاسی، ملاقات شما با افراد جدید است. اگر شما عکاسی پرتره، عکاسی از محصولات و یا حتی عکاسی از رویداد‌های کاری را انجام دهید، شما همیشه با افراد جدیدی ملاقات خواهید کرد که حتی ممکن است ارتباط دوستانه‌ای نیز بین شما و آن‌ها شکل گیرد.

اما شاید مزیت مهم‌تری که عکاسی می‌تواند برای شما داشته باشد آن است که روابط عمومی شما نیز پیشرفت خواهد کرد تا شما بتوانید در زندگی موفق‌تر از هر زمان دیگری باشید. بیشتر از آن عکاسی می‌تواند زندگی شما را متحول کند. به عنوان مثال برای گرفتن یک پرتره زیبا به دشت و صحرا می‌روید و با طبیعت بکر آشنا می‌شوید. بدون شک این می‌تواند به زندگی شما کمک شایانی کند.

4 – لحظات خاص شما را حفظ می‌کند

در اینجا به یکی دیگر از مزایای عکاسی خواهیم پرداخت. شاید بتوانید با یک دوربین دیجیتال عکس بگیرید و خاطراتتان را ثبت کنید؛ اما اگر شما یک عکاس ماهر باشید، می‌توانید بهتر و تأثیرگذارتر این کار را انجام دهید. این دقیقاً همان کاری است که موجب جذاب شدن مستند‌ها می‌شود. حال فرض کنید که شما با داشته‌های حرفه‌ای خود از این حرفه، از مراسمی نظیر فارغ‌التحصیلی و یا عروسی عکس بگیرید. بدون شک این موجب می‌شود که عکس‌های شما ماندگارتر شده و بیش از پیش از تماشای آن‌ها لذت ببرید.

شما هیچ‌گاه نخواهید فهمید که چقدر می‌توانند عکاسی ارزشمند باشد. به همین دلیل است که ما فکر می‌کنیم باید از همین امروز عکاسی را یاد بگیرید. حتی اگر شما قصدی جز یک سرگرمی برای عکاسی ندارید، سزاوار شما و دوستان شماست که بهترین لحظاتتان را به بهترین شکل ممکن ثبت کنید.

5 – عکاسی از شما فردی فعال خواهد ساخت

یکی از بزرگ‌ترین چیزهایی که عکاسی برای شما آن را به ارمغان می‌آورد فعالیت است که می‌تواند با بسیاری از فعالیت‌های مختلف روزمره شما ادغام شود. پخت و پز، پیاده روی، پیک‌نیک، سفرهای کوتاه، بازدید از باغ وحش، عروسی، جمع دوستان و غیره چیزهایی هستند که می‌تواند عکاسی در آن‌ها به طور مستقیم دخیل باشد.

بر خلاف باور عموم، عکاسی می‌تواند لذت چنین فعالیت‌هایی را دو چندان کند و این فعالیت‌های مکمل شخصیت شما را فردی فعال بار می‌آورند. در یک مجله شخصیت و روانشناسی آمده است:

با آزمایشاتی که انجام داده‌ایم دریافتیم هنگامی که فرد در طول یک ماه در کنار فعالیت‌های خود، عکاسی نیز انجام می‌دهد عملاً از وی فردی فعال در طول ماه می‌سازد و وقتی که در رویداد‌های مختلف خود عکاسی نمی‌کند، در مجموع فعالیت‌های ماهانه وی کاسته می‌شود.

6 – عکاسی به شما اعتماد به نفس می‌دهد

تبدیل شدن به فردی ماهر در هر کاری، یک راه عالی برای افزایش اعتماد به نفس شماست اما بهترین گزینه در این زمینه می‌تواند «عکاسی» باشد.

وقتی شما عکاسی را بیاموزید و شروع به خلق تصاویری هنری از تمام زیبایی‌های اطرافتان کنید و آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام و فیس‌بوک با دوستان خود به اشتراک بگذارید، بدون شک اعتماد به نفس شما افزایش پیدا خواهد کرد. عکاسی چیزی است که هرکسی می‌تواند آن را درک کند و شما خیالتان بابت آثاری که خلق کردید همواره راحت است. البته انتظار نداشته باشید که از همان ابتدا شما آثار بی‌نظیری را خلق کنید. بلکه این کار با تمرین زیاد انجام می‌شود پس کمی هم صبر پیشه کنید.

7 – عکاسی می‌تواند درآمد جانبی برای داشته باشد.

تا به اینجا هیچ صحبتی در خصوص کسب درآمد از عکاسی نکرده بودیم. اما باید بدانید که از این هنر می‌توانید علاوه بر لذت بردن، درآمد بسیار مناسبی را نیز کسب کنید. در حال حاضر راه‌های مختلفی برای کسب درآمد از عکاسی وجود دارد که از نمونه آن‌ها، فروش تصاویر خام و استوک گرفته شده توسط شما در وب‌سایت‌های آنلاین را می‌توانیم نام ببریم.

آیا می‌توان از عکاسی درآمدی هزاران دلاری در ماه به دست آورد؟ پاسخ ما منفی است اما شما می‌توانید با کسب مهارت‌های بیشتر در این زمینه، به درآمد ماهیانه شغل اصلی خود بی‌افزایید. در حال حاضر با توجه به پیشرفت چشمگیر دوربین تلفن‌های هوشمند حتی دیگر بعضاً نیازی به دوربین‌های گران قیمت هم نبوده و شما می‌توانید از طعکاسی خاطرات را ثبت می کند و باعث می‌شود تا حواستان در حین گشت و گذار در جهان اطرافتان جمع باشد. در اینجا 8 دلیل اهمیت عکاسی برای شما آورده شده است.

بهترین کلاس آموزش عکاسی در اصفهان از امروز آغاز می شود

هدف از عکاسی چیست؟

در اصل، هدف از عکاسی برقراری ارتباط و ثبت وقایع در لحظه است.

وقتی عکسی می‌گیرید و آن را با دیگران به اشتراک می‌گذارید ، لحظه‌ای را نشان می‌دهید که از طریق یک عکس ثبت شده است. این لحظه می‌تواند بیانگر چیزهای زیادی باشد، از محیط گرفته تا کارهایی که مردم انجام می‌دهند.

به عنوان مثال، اگر عکاس روزنامه هستید و در شهر کار می‌کنید ، عکس‌هایی که می‌گیرید برای سال‌های آینده ضبط می‌شود. وقتی مردم 50 سال بعد به عکس‌ها نگاه کنند، می‌توانند ببینند زندگی چگونه بوده است.

اگر عکاس عروسی هستید، زن و شوهری که از آنها عکس می‌گیرید به شما متکی هستند تا یک روز خاص از زندگی خود را ثبت کنند. هدف شما این است که لحظات سرگرم کننده، شادی و عشق را ثبت کنید. این عکس‌ها تا پایان عمر گرامی داشته می‌شوند.

عکاسی یک دیدگاه و هنر است. صرف نظر از سطح مهارت شما، ثبت تصاویر برای تاریخ و زندگی افراد مهم است. در اینجا 8 دلیل اهمیت عکاسی آورده شده است.

1)عکسها نشان دهنده چیزهای مهم هستند

ما در گالری تلفن‌های همراه و خانه هایمان تصاویری داریم که برای ما مهم هستند.

دلیل اهمیت عکاسی این است که خاطرات را جاودانه می‌کنند. عکاسی، لحظه‌ای از زمان را ثبت می‌کند که می‌توانید تا سال‌های دور آن‌ را به به یاد آورده و از آن لذت ببرید.

اگر تصاویری که مردم نگاه می‌دارند را ببینید، معمولاً عکس‌های خانواده، دوستان، حیوانات خانگی، مکان ها و اقلام مورد علاقه آن‌هاست. شما از چیزهایی که برای شما مهم هستند عکس می‌گیرید. تمام تصاویری که ضبط می‌کنید برای بیان داستان شما جمع می‌شوند.

2) تاریخ از میان تصاویر

تصاویر قدرتمندند زیرا به ما در درک و آموزش تاریخ کمک می‌کنند. مردم با تصاویر ارتباط برقرار می‌کنند و این نشان می‌دهد که زندگی قبل از زمان حال چگونه بوده است.

در گذشته چیزها چگونه بودند، مردم چه می‌پوشیدند، کجا می‌ماندند، حیوانات و بسیاری چیزهای دیگر در جهان از طریق تصویر و از نسلی به نسلی دیگر منتقل می‌شوند. تصاویر برای یادگیری تاریخ بسیار عالی هستند زیرا مردم معتقدند که یادگیری گذشته از طریق تصاویر آسان تر از متون است.

3) عکسها داستان هستند

پشت هر تصویر داستانی نهفته است. با نگاه کردن به یک تصویر ، می‌توانید چیزهای زیادی در مورد آن به دست آورید:

آن ها چه شکلی هستند؟

آنها کجا هستند؟

آن ها چند ساله هستند؟

آنها چه احساسی دارند؟

اگر به عکس‌هایی که از خانواده خود گرفته‌اید نگاه کنید، آن لحظه خاص برای شما یادآوری می شود و پشت آن یک داستان وجود دارد.

آن روز صبح چه شد؟ کجا رفتی؟ چرا آن عکس را گرفتی؟

4) عکسها احساسات را برمیانگیزند

آیا به عکسی از گذشته نگاه کرده‌اید و فوراً همان احساسی را که در تصویر داشتید احساس کرده اید؟ این قدرت یک عکس است.

دلیل احساسات شما این نیست که یک تصویر از نظر زیبایی شناسی چقدر لذت بخش است، بلکه احساساتی است که در عکس بیان می‌شود.

5) بیان خود

یکی از مهمترین دلایل اهمیت عکاسی این است که به شما امکان می‌دهد خود را بیان کنید. این یک منبع عالی برای خلاقیت شما است که در آن می‌توانید احساس خود، آنچه را که باور دارید، فکر می‌کنید و دوست دارید، بیان کنید.

نکته جالب این است که شما می‌توانید هر کاری که می‌خواهید انجام دهید. صرف نظر از “قوانین” و تکنیک‌ها ، عکاسی هیچ مرزی ندارد. شما می‌توانید بدون هیچ محدودیتی خود را بیان کنید.

6) عکاسی الهام بخش است

عکاسی می‌تواند به شما انگیزه دهد تا سفر کنید، از زندگی لذت ببرید و لحظات را جشن بگیرید. این می‌تواند به آگاهی بیشتر از چیزهای کوچک زندگی کمک کند. گرفتن عکس به شما این انگیزه را می‌دهد که تمایل به تجربه بیشتر و ریسک پذیری را داشته باشید.

7) ارتباطات ایجاد می‌کند

از طریق عکاسی، می‌توانید با افراد زیادی ملاقات کرده و روابطی را ایجاد کنید که قبلاً نداشتید.

عکاسی به دوستان و خانواده‌ای که اغلب شما را نمی‌بینند کمک می‌کند تا دوباره به شما احساس نزدیکی کنند. این یک روش عالی برای ارتباط با کسانی است که دور از شما زندگی می‌کنند.

8) عکاسی قضاوت نمی‌کند

صرف نظر از سن، جنس و نژاد می‌توانید عکس بگیرید و خاطرات خود را ثبت کنید. عکاسی نیازی به دوربین گران قیمت ندارد، می‌توانید از هر دوربینی، حتی دوربینی که در گوشی شماست، استفاده کنید.

شما می توانید عکاسی کردن را در هر زمان و مکان که می‌خواهید شروع کنید.

مترجم : سمانه وظیفه

در این مقاله با عنوان لذت عکاسی ، به بیان 10 دلیل برای اثبات جذابیت عکاسی خواهیم پرداخت. مردم معمولا عکاسی را برای یک دلیل خاص آغاز می‌کنند. البته منظور از عکاسی، و سلفی گرفتن نیست. خریدن یک دوربین عکاسی و شروع به عکاسی حرفه‌ای کردن، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، مثلا به دنیا آمدن یک کودک، یک جشن عروسی، یک تولد خاص و یا سفری که برای مدت‌ها برای آن برنامه‌ریزی کرده بودید. شاید هم بخاطر اینکه امکانات موبایل هوشمندتان برای عکاسی، دیگر شما را نمی‌تواند راضی نگاه دارد. بالاخره آن لحظه فرامی‌رسد که حساب بانکی‌تان را خالی کرده و دوربین مورد علاقه‌تان و تجهیزات اولیه عکاسی را خریداری کرده‌اید. آن موقع است که این سوال برای شما پیش می‌آید که لذت عکاسی در چه چیزی است؟ و اصلا کجا، چگونه و چرا از دوربین‌مان استفاده کنیم؟ اگر این مقاله را می‌خوانید، پس به عکاسی علاقه‌مندید و همین کافی است.

10 دلیل برای اینکه عکاسی یک تفریح عالی است :

 • ضبط کردن مناسبت‌ها و به تصویر کشیدن خاطرات
 • لذت عکاسی و یک سرگرمی فوق‌العاده
 • فراگیری عکاسی برای ذهن و مغز شما خوب است
 • سلامتی و تناسب اندام
 • عکاسی به افزایش خلاقیت کمک می‌کند
 • عکاسان معمولا زیاد سفر می‌کنند
 • لذت عکاسی در ملاقات با افراد جدید
 • عضویت در انجمن‌ها و گروه‌های عکاسی
 • بهبود سبک زندگی و استایل فردی شما
 • با نور و ویژگی‌های آن در عکاسی بیشتر آشنا می‌شوید

شماره یک : به تصویر کشیدن مناسبت‌ها و خاطرات

عکاسی به شما این امکان را می‌دهد که تصاویری از مناسبت‌ها، زمان‌ها و محل‌های ویژه زندگی‌تان داشته باشید. شاید این اصلی‌ترین دلیل لذت عکاسی باشد. برای اینکه بخاطر بیاورید در آن موقعیت خاص چه اتفاقی افتاده است و در عین حال بتوانید خاطرات را با دوستان و اعضای خانواده‌تان به اشتراک بگذارید؛ این به اشتراک گذاری می‌تواند به روش مدرن امروزی، از طریق شبکه‌های اجتماعی و یا به روش سنتی‌تر یعنی چاپ عکس و آلبوم‌های عکس، اتفاق بیافتد. با ثبت یک خاطره بوسیله عکاسی، شما تا همیشه آن خاطره را بهمراه خواهید داشت و این امکان را به شما می‌دهد که برای همیشه با افرادی که در آن موقعیت در کنار شما بوده‌اند، گفتگویی مشترک از خاطراتتان داشته باشید. این عکس‌ها به مرور بخشی از خاطره مشترک شما با دوستان و خانواده‌تان می‌شود؛ و همانطور که یک ضرب‌المثل معروف می‌گوید :

یک عکس، هزاران کلمه در دل دارد ” و این یعنی لذت عکاسی

شماره دو : لذت عکاسی

داشتن یک ، یک دنیا لذت و سرگرمی برای شما بهمراه دارد. از یک سفر خانوادگی کنار دریا گرفته تا یک پیکنیک ساده، از یک مسابقه ورزشی خاطره انگیز با دوستان تا یک کوهنوردی طولانی و نفس‌گیر. شما با یک دوربین می‌توانید به گوشه و کنار شهرها بروید و از آدم‌های به ظاهر رازآلود و کاملا غریبه، عکس‌هایی منحصر بفرد تهیه کنید. شما می‌توانید خاطرات یک سفر پرهیجان را در دل طبیعت به تصویر بکشید و یا نیمه شب‌هایی که به ستاره‌ها و آسمان خیره شده‌اید را در حافظه دوربین‌تان ذخیره کنید. خلاصه صدها و هزاران موقعیت و فرصت غیرقابل تکرار که تنها می‌توان با یک دوربین آنها را برای همیشه به یادگار داشت. فرصتی که تنها با داشتن یک دوربین عکاسی خلق می‌شود. همه چیز وقتی یک دوربین عکاسی دارید، برای شما جذاب و دیدنی است، زیرا از دل هر اتفاقی می‌توان سوژه‌ای بیرون آورد. فستیوال‌های محلی، فرهنگ عجیب اقوام گوناگون، مناسبت‌های ورزشی، طبیعت چشم‌نواز و حتی جزئیاتی شگفت‌انگیز از شهری که سال‌ها در آن زندگی کرده‌اید اما جزئیاتش را، با زیبایی و با چشم یک عکاس ندیده‌اید. از گرفتن عکس‌های لنداسکیپ از معماری‌های عظیم شهری تا جزئیات خارق‌العاده یک گل و قطعا مهمتر از همه برقراری ارتباط با انسان‌های جدید برای گرفتن یک عکس پرتره . آن موقع است که تازه متوجه می‌شوید بسیاری از انسان‌ها دوست دارند از عواطف، احساسات و خاطراتشان با شما سخن بگویند و اینها تازه بخشی از هزاران فرصت عکاسی است که به آن اشاره کردیم. برای یک عکاس حتی محتویات یخچالش نیز از دید یک ، جذاب و شگفت‌انگیز است. این همان لذت عکاسی است که به آن اشاره کردیم.

وقتی که یک دوربین خوب بخرید، تنها زحمت شما، نگاه کردن است.

شماره سه : فراگیری مهارت‌های جدید، ذهن و مغز شما را نیرومندتر می‌کند.

تحقیقات نشان داده است که فراگیری مهارت‌های جدید به کارآرایی مغز و همچنین بهبود حافظه کمک می‌کند. هر چه این مهارت جدید پیچیده‌تر باشد، این بهبود بیشتر خواهد بود. فراگیری مهارت‌های جدید در بلند مدت می‌تواند به سلامت سیستم عصبی، مغز و ذهن شما کمک کند. با فراگیری یک مهارت جدید شما به مرور به دامنه‌ی دانش و آگاهی‌تان می‌افزایید. عکاسی هم با توجه به اینکه شما باید در لحظه به نکات بسیاری از جمله تاثیر نور، استفاده از تکنولوژی‌های دوربین عکاسی و قاب‌بندی توجه کنید، تمرین بسیار خوبی است. پس در هر سن و سالی که هستید اکنون بهترین زمان برای است.

شماره چهار : لذت عکاسی ، سلامتی و تناسب اندام

بیرون زدن از خانه، پیاده‌روی‌های طولانی و طبیعت گردی، تنها بخشی از عادت‌های خوب عکاسان است. اگر شما به عکاسی لنداسکیپ و طبیعت علاقه‌مند باشید، قطعا باید به دل طبیعت بزنید که این موضوع یعنی پیاده‌روی و استنشاق هوای تازه. ضمنا شما می‌توانید روی وزن دوربین و وسائل عکاسی نیز بعنوان یک ورزش مستمر و مضاعف در کنار پیاده‌روی حساب کنید! البته حواستان باشد که برای حمل تجهیزات عکاسی در جهت مراقبت از آنها و مهمتر از آن مراقبت از سلامتی خودتان، از استفاده کنید. اگر اهل کوهنوردی، دوچرخه‌سواری در طبیعت و یا هر ورزش پرهیجان دیگری هستید، داشتن یک دوربین خوب می‌تواند لذت این تفریحات و ورزش‌ها را چند برابر کند و خود، انگیزه‌ای برای ورزش بیشتر باشد؛ و دوباره یادآوری می‌کنیم در هنگام حمل و نقل طولانی مدت دوربین و وسائل آن حواستان باشد به کتف و گردن خود، آسیبی وارد نکنید.

شماره پنج : عکاسی، شما را به فرد خلاق‌تری بدل می‌کند.

بسیاری از جامعه شناسان و روان‌شناسان اعتقاد دارند، خلاقیت و در کنار آن افزودن هنر به زندگی می‌تواند دنیا را برای ما و دیگران، تبدیل به محل زیباتر و بهتری برای زندگی کند. هیچ کس همچون یک عکاس نمی‌تواند اوج لذت در خلاقیتِ به تصویر کشیدنِ یک طلوع و غروب خورشید و یا یک آبشار زیبا را درک کند. خلاقیت، موهبتی است که هر چه سن ما بیشتر می‌شود، جسارت ابراز آن را بیشتر از دست می‌دهیم. عکاسی مهارتی است که شما را قادر می‌سازد تا در یک دنیای لایتناهی، برداشت‌های شخصی خود را از هر صحنه‌ای داشته باشید. این خلاقیت با گسترش توانمندی‌های عکاسی شما افزایش می‌یابد. خلاق بودن جذاب و سرگرم کننده است و در عین حال شاید بتواند کمی از استرس‌های سبک مدرن زندگی این روزهای ما بکاهد. برای بهره بردن از لذت عکاسی تنها کافی است به خلاقیت خود ایمان داشته باشید.

شماره شش : لذت عکاسی در سفر – وقتی عکاس هستید، بیشتر سفر می‌کنید.

سفر به گوشه و کنار شهر، کشور و یا جهان، یکی از عادت‌های همیشگی عکاسان است. سوژه‌های متعدد جذابی منتظر عکاسان در دل طبیعت، زندگی کمپینگ، مناظر شهری، انسان‌های جدید و فرهنگ‌های تازه هستند. سفر، ذهن و آگاهی شما را با پذیرش فرهنگ‌ها و عقاید جدید گسترش می‌دهد. همچنین سفر کردن ایده‌ها و خلاقیت شما در مواجهه با سوژه‌های جدید را ارتقاء می‌دهد. سفر، انسان را بزرگ می‌کند. برای این اگر علاقه‌مند عکاسی هستید، بهانه پول و زمان را کنار بگذارید و اگر نمی‌توانید حتی به شهر دیگری سفر کنید؛ با یک اتوبوس گوشه و کنار شهر خود را کشف کنید. جسارت داشته باشید و به دنبال چالش باشید.

شماره هفت : لذت عکاسی در ملاقات با افراد جدید

در لیست لذت عکاسی هیچ چیز جایگزین ملاقات با افراد جدید که جزء جدا نشدنی سفر کردن و عکاسی است، نمی‌شود. از گفتگوهای ساده با افراد محلی برای پیدا کردن بهترین مناظر آن منطقه گرفته تا پاسخ گفتن به کنجکاوی‌های انسان‌هایی که متوجه می‌شوند شما یک عکاس هستید؛ همه و همه یعنی ملاقات افراد جدید. بسیاری از عکاسان از طریق گروه‌های عکاسی در شهرهای دور، دوستانی عزیز پیدا کرده‌اند. دوستانی با علائق مشترک. و اگر از ، روزگاری قصد درآمدزایی داشتید، بدانید بعضی وقت‌ها یک گفتگوی ساده در کافه می‌تواند یک مشتری جدید برای شما پیدا کند. اگر شخصیتی گرم و دوستانه داشته باشید، بسیاری از افراد خودشان از شما تقاضا می‌کنند که عکس آنها را بگیرید. بعنوان یک علاقه‌مند عکاسی به شما توصیه می‌کنم، قبل از سفر به هر منطقه‌ی جدیدی برای عکاسی کمی در رابطه با فرهنگ آنها تحقیق کنید. ضمنا خیلی نگران نباشید. بسیاری از عکس‌های خوب پرتره تنها از طریق برقراری ارتباط دوستانه بین عکاس و سوژه حتی بدون رد و بدل شدن یک کلمه گرفته شده است. پس سعی کنید جسور باشید و با افراد جدید ارتباط برقرار کنید. برای بهره بردن از این لذت عکاسی کمی جسارت کافی است.

شماره هشت : به انجمن‌ها و گروه‌های عکاسی بپیوندید.

یکی از اصلی‌ترین لذت های عکاسی ، فعالیت‌های جمعی عکاسی است. عضویت در این گروه‌ها باعث می‌شود در ابتدای عکاسی چند حمایت‌گر داشته باشید. به اشتراک گذاشتن احساسات و عکس‌هایتان با سایر علاقه‌مندان عکاسی در سراسر جهان، علاوه بر ارتقاء توانایی عکاسی شما، امری لذت‌بخش است. انجمن‌ها آنلاین عکاسی علاوه بر اینکه از نظر تکنیک‌های عکاسی می‌توانند به شما کمک کنند، همیشه پر از معرفی مکان‌های جذاب و بکر هستند. عکاسان در این گروه‌ها، مشکلات تکنیکی یکدیگر را برطرف کرده، عکس‌های یکدیگر را نقد و از همه مهمتر از یکدیگر حمایت می‌کنند.

شماره نه : عکاسی سبک زندگی شما را ارتقاء می‌دهد.

با یک دوربین شما علاوه بر لذت عکاسی ویژگی‌های شخصی خود را نیز ارتقا می‌دهید. ممکن است که خیلی از مردم، قضاوت‌های عجیب و غریبی در مورد فردی که در خیابان دوربین حمل می‌کند، داشته باشند اما این قضاوت‌ها را کنار بگذارید. اصلا یکی از لذت‌های عکاسی پذیرفتن و پذیرفته شدن در هر گروه و سلیقه‌ای است. برای هر هدفی از عکاسی، سبکی وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به سبک زندگی‌تان به یکی یا چندتا از آنها علاقه داشته باشید؛ مثلا عکاسی از طبیعت، زندگی در طبیعت وحشی و کمپینگ، ، و یا عکاسی‌های کلاسیک لنداسکیپ. هر کدام از این سبک‌ها دنیا و شرایط کاملا متفاوتی از یکدیگر دارند. زمانیکه سبک مورد علاقه‌ی خود را یافتید، می‌توانید با خلاقیت، هر آنچه را که از آن دریافت می‌کنید، به تصویر بکشید. زمانیکه شروع به عکاسی می‌کنید باید تا حدی به توجه داشته باشید. البته هرگز نگذارید که کامپوزیشن، شما را در خود محدود کند. آنها را به چالش بکشید، آنها را بشکنید و ببینید چه تاثیری در عکس‌تان دارد. ممکن است در برخی از موارد موثر و گاهی هم مخرب باشد.

اما چیزی که اهمیت دارد، تجربه کردن و محدود نبودن است.

شماره ده : در عکاسی همه چیز یعنی ” نور

هر نوری که در هر موقعیتی وجود دارد، همان میزان نور مورد نیاز شما برای ثبت آن زمان و رویداد است. بازی با نور، امری مهم در عکاسی است. شما ممکن است به فیلتر، شِیپینگ یا دیفیوز کردن نیاز داشته باشید. ممکن است در برخی از مواقع، نیاز به نوع خاصی از داشته باشید. بطور مثال در عکاسی نجومی شما به گروه لنزهایی خاص نیاز خواهید داشت. شما برای عکاسی ورزشی، عکاسی هنری، عکاسی از استیج کنسرت، مسجد یا کلیسا، جشن و خلاصه هر موقعیتی نیازمند به درک نور و نحوه‌ی استفاده از تجهیزات جانبی هستید.

نور زیاد می‌تواند منجر به سایه‌های سنگین و نقاط پر نور پراکنده در تصویر باشد. نوردهی در فضاهایی که نور شدید و سایه در یک فریم بصورت همزمان وجود دارد، بسیار سخت است. خریداری تجهیزات نورپردازی عکاسی گاهاً پر هزینه است، اما در برخی از موقعیت‌ها ضرورت استفاده از آنها، اجتناب ناپذیر است. آگاهی از تاثیر نور و داشتن تجربه کافی در نورپردازی قطعا یکی از مهمترین چالش‌ها و در عین حال اثرگذارترین فاکتورها در عکاسی است. نور، دارای رنگ، عمق، ابعاد، جنس، تُن، سایه و واکنش‌های مختلف در شرایط گوناگون است. این شرایط کاملا بر پایه‌ی قوانین فیزیک شکل می‌گیرند. یک روز و در یک لحظه‌ی خاص بالاخره تو نیز چیزی را که یک عکاس در نور می‌بیند، خواهی دید. آن چیز می‌تواند دیدن چگونگی پرواز نور، استقلال نور از سایه و از همه مهمتر چگونگی استفاده از زیبایی‌های نور در روح بخشیدن به تصویر باشد.

بیشتر بخوانید: دوره جامع آموزش عکاسی جهاد دانشگاهی دانشگاه هنر تهران

خلاصه :

علاوه بر لذت عکاسی ، داشتن یک دوربین ارزش‌های جدید و زیبایی به زندگی ما می‌افزاید.

 • تقسیم کردن عواطف و احساسات و تجربیات به هر نحو ممکن
 • معنی دادن به برخی از تجربه‌های زندگی
 • ضبط و به تصویر کشیدن زمان و موقعیت‌ها
 • توجه کردن و گفتگو کردن با انسان‌های جدید

عکاسی، تفریحی است که امکان‌های زیادی جهت خلاق‌تر بودن برای ما فراهم می‌کند. همچنین عکاسی یک حرفه و توانمندی ارزشمند است. پس فارغ از سن و سال و علائق‌تان شروع کنید به عکاسی. امیدواریم با بخشی از لذت عکاسی شما را آشنا کرده باشیم.

در صورتی هم که نگران تجهیزات گران قیمت عکاسی هستید، به شما توصیه می‌کنیم حتما سری مقالات ترفندهای عکاسی ارزان ما را مطالعه کنید. در آنجا راهکارهای مختلفی از جمله ساختن برخی از تجهیزات نورپردازی با روش‌های ارزان و خانگی و همچنین تجهیزات دم‌دستی ارائه شده است. منتظر نظرات شما در رابطه با این مقاله و همچنین تجربیات بِکرتان از عکاسی هستیم.

با همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالاتتان را دریافت کنید

مقاله 10 دلیل برای لذت عکاسی برای شما مفید بود؟

اگر در زمینه عکاسی فعالیت می‌کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید

دکمه بازگشت به بالا