10 عامل تاثیرگذار در قیمت خودرو که باید پیش از خرید بررسی کنید

این روزها با توجه به افزایش قیمت خودرو، بازار خرید و فروش خودروهای دست دوم رونق بیشتری پیدا کرده است. اما این کار بدون توجه به نکات بیان شده در راهنمای خرید خودرو دست دوم نه تنها موجب راحتی افراد نخواهد شد، بلکه می‌تواند سبب بروز مشکلاتی و حتی متضرر شدن آن‌ها شود. خرید ماشین کارکرده نیازمند توجه به نکات بسیاری است.

 

راهنمای خرید خودرو دست دوم و نکاتی که باید به آن توجه کرد

اگر بخواهیم یک مطلب راهنمای خرید خودرو دست دوم جامع و مناسب داشته باشیم، باید به نکات متفاوت و متنوعی اشاره کنیم. باید بدانید که بسیاری از خودروهای دست دوم توسط فروشندگان سالم و بدون عیب و ایراد معرفی می‌شوند، اما بسیاری از آن‌ها ایراداتی دارند که شاید در نگاه اول و بدون توجه به نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، مشخص نباشند.

همین امر سبب می‌شود که توجه به نکات بیان شده در راهنمای خرید خودرو دست دوم اهمیت بیشتری پیدا کند. این ایرادات می‌توانند باعث شوند تا شما برای رفع آن به تعمیرگاه مراجعه کنید و هزینه‌هایی پرداخت کنید. شاید ایرادات بزرگ تر باشند و باعث شوند شما هزینه بیشتری نسبت به قیمت واقعی خودرو برای آن پرداخت کنید.

از مهم ترین نکاتی که باید در هنگام خرید ماشین کارکرده به آن توجه داشت، می‌توان موارد زیر را نام برد.

1- شاسی

اولین نکته ای که در هنگام خرید ماشین کارکرده باید به آن توجه داشته باشید، شاسی خودروست. باید بدانید که در صورتی که شاسی خودرو سالم نباشد، می‌تواند به مرور هزینه‌های بسیاری به شما تحمیل کند. خراب شدن زود به زود جلوبندی، خارج شدن از تنظیم فرمان و ساییدگی لاستیک تنها بخشی از مشکلاتی هستند که یک شاسی آسیب دیده برای شما به وجود خواهد آورد.

با توجه به این که قیمت خودرو و لوازم یدکی آن در سال‌های اخیر افزایش چشم گیری داشته است، تعمیر این موارد نیازمند پرداخت هزینه‌های نه چندان کمی است. به همین دلیل برای این که بتوانید از خودرویی که خریداری می‌کنید به راحتی و درستی استفاده کنید، بهتر است حتماً از سلامت شاسی اطمینان حاصل کنید.

2- سقف و ستون

معمولاً تصادفات شدید و واژگون شدن خودرو به سقف و ستون آسیب وارد می‌کند. اما خودروهایی که قسمت سقف و ستون آن‌ها صدمه دیده است، هم دچار افت قیمت بسیار زیادی می‌شوند و هم نمی‌توان آن‌ها را به عنوان خودروهای مناسبی برای خرید در نظر گرفت. بررسی کردن قسمت‌های جوش خورده و دقت به ستون از جمله کارهایی است که می‌تواند به شما اطمینان بیشتری در این خصوص دهد.

3- سلامت بدنه خودرو

پس از بررسی سقف و ستون، سلامت بدنه را به دقت بررسی کنید. خودروهایی که تصادفات جزئی و کمتری داشته اند یا تنها اندکی خط و خش روی آن‌هاست، گزینه‌های بهتری نسبت به خودروهایی هستند که بخشی از قطعات بدنه آنها مانند گلگیر، کاپوت و در صندوق عقب تعویض شده است. همچنین به قسمت‌های زیر گلگیر خودرو توجه کنید تا در آن‌ها پوسیدگی وجود نداشته باشد. وجود پوسیدگی در این بخش‌ها نشان دهنده این است که هنگام بارش باران، آب به این بخش‌ها نفوذ کرده و در آینده ممکن است این امر باعث بروز خرابی در خودرو و ایجاد مشکل برای سرنشینان شود.

4- سلامت بخش فنی و موتور

بررسی بخش‌های فنی مختلف خودرو و موتور از دیگر مواردی است که باید در راهنمای خرید خودرو دست دوم به آن اشاره کرد. هر چه موتور و بخش‌های فنی خودرو از سلامت بیشتری برخوردار باشد، احتمال خراب شدن ماشین و بروز مشکلات برای آن در آینده کمتر خواهد بود. یکی از این موارد تسمه تایم است. در صورتی که تسمه تایم از سلامت کافی برخوردار نباشد و شما متوجه این موضوع نشوید، در آینده پاره خواهد شد. این امر سبب می‌شود تا موتور خودرو خراب شود و شما مجبور شوید هزینه بسیار زیادی برای تعمیر آن پرداخت کنید.

یکی از روش‌هایی که می‌توانید از آن برای بررسی سلامت فنی استفاده کنید، گوش کردن به صدای خودرو در هنگام حرکت است. در صورتی که صدای اضافی شنیدید، به دنبال دلیل به وجود آمدن آن صدا بگردید. معمولاً در آن بخش مورد یا ایراداتی مشاهده خواهید کرد. البته پیشنهاد می‌کنیم برای بررسی بخش‌های فنی از کمک کارشناسان استفاده کنید. زیرا سلامت این بخش‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد.

در هنگام بررسی بخش فنی حتماً به عملکرد درست سیستم ترمز توجه کنید. برای این کار می‌توانید ترمز را تا انتها فشار دهید و بررسی کنید که آیا عملکرد آن درست و بدون صداست یا خیر. همچنین تست ترمز در مسیری شیب دار می‌تواند اطمینان بیشتری از سلامت این بخش از خودرو به شما دهد. بررسی دود اگزوز نیز از موارد مربوط به راهنمای خرید خودرو دست دوم است. در صورتی که دود سیاه یا آبی مشاهده کردید، باید بدانید که ممکن است بخش‌هایی از موتور، سیستم سوخت رسانی و برخی بخش‌های دیگر با مشکل مواجه باشند.

5- بررسی سیستم برق رسانی

سیستم برق رسانی یکی دیگر از مواردی است که باید در هنگام خرید ماشین کارکرده به آن توجه کنید. در صورتی که سیم کشی خودرو بر اثر حرارت خشک شده باشد، امکان پاره شدن و سوختن سیم‌ها در آینده وجود دارد و همین امر می‌تواند باعث شود تا خودروی شما از کار بیفتد.

6- بررسی مدارک خودرو

با توجه به راهنمای خرید خودرو دست دوم، هر خودرو مدارک متفاوتی دارد که حتماً در هنگام خرید آن باید به آن‌ها توجه کنید. از مهم ترین مدارکی که در هنگام خرید خودروی کارکرده و دست دوم باید آن‌ها را بررسی کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سند مالکیت
 • برگ سبز
 • سند کارخانه
 • کارت خودرو
 • برگه معاینه فنی
 • کارت سوخت
 • بیمه نامه شخص ثالث
 • بیمه بدنه (در صورت وجود)
 • برگه عدم خلافی

توجه داشته باشید که باید تمام این موارد را با دقت بررسی کنید و از مطابقت داشتن این مدارک با خودرو اطمینان حاصل کنید. زیرا وجود مغایرت یا ایراد در این مدارک می‌تواند باعث بروز مشکلات قانونی متفاوتی برای شما در آینده شود.

تعمیر شیشه بالابر خودرو در محل

7- بررسی داخل خودرو

بررسی بخش‌های داخلی خودرو مانند صندلی‌ها، داشبورد، شیشه بالابر و بسیاری موارد دیگر از اهمیت زیادی برخوردار هستند. باید بدانید که خرابی در هر کدام از این بخش‌ها می‌تواند هم از قیمت خودرو بکاهد و هم باعث بروز مشکلاتی در آینده شود. به عنوان مثال اگر شیشه بالابر برقی خودرو به درستی کار نکند، می‌تواند در هنگام استفاده ناگهان از کار بیفتد و آن وقت شما باید به دنبال تعمیرگاه برای درست کردن آن باشید. وجود پارگی، فرو رفتگی، خرابی، شکستگی و پوسیدگی در بخش‌های داخلی خودرو را می‌توان از مهم ترین ایراداتی دانست که می‌توانید با آنها مواجه شوید.

8- بررسی آپشن‌ها

در خودروهای متفاوت از آپشن‌های مختلفی استفاده شده است. بررسی تمام این آپشن‌ها شاید اندکی سخت باشد. زیرا شما با تمام آن‌ها آشنایی ندارید. اما این نکته دلیل نمی‌شود که این مورد را بررسی نکنید. برای بررسی بهتر این موارد می‌توانید از کمک کارشناسان استفاده کنید. زیرا وجود خرابی و مشکل در هر کدام از این آپشن‌ها هم می‌تواند باعث بروز مشکل در هنگام استفاده از آن‌ها برای شما شود و هم لازم شود که برای تعمیر این بخش‌ها هزینه‌های اضافی پرداخت کنید.

9- بررسی لاستیک‌ها

بررسی لاستیک‌ها یکی دیگر از مواردی است که باید در راهنمای خرید خودرو دست دوم به آن اشاره کرد. این مورد را می‌توانید به صورت چشمی نیز چک و بررسی کنید. در صورتی که لاستیک از یک طرف و به صورت غیر همسان خورده شده بود، باید بدانید که ممکن است آن خودرو با مشکلاتی در بخش جلوبندی یا فرمان مواجه باشد. همچنین میزان باقی مانده از لاستیک را نیز بررسی کنید. زیرا هر چه میزان کمتری از لاستیک باقی مانده باشد، شما زودتر باید اقدام به خرید لاستیک جدید کنید.

10- توجه به کارکرد خودرو

کارکرد خودرو و میزان مسافتی که خودرو پیموده است یکی دیگر از مواردی است که باید به آن توجه داشت. این مورد می‌تواند هم نشان دهنده سلامت خودرو و هم عاملی تعیین کننده در قیمت آن باشد. هر چه خودرو بیشتر کارکرده باشد، استهلاک آن بالاتر خواهد بود و عمر مفید آن کاهش پیدا کرده است. به همین دلیل به این مورد باید توجه ویژه و مناسبی داشته باشید. معمولاً خودروهایی که برای مصارف شخصی از آن‌ها استفاده می‌شود، هر سال بین 20 تا 40 هزار کیلومتر کارکرد دارند.

خودروهایی را که بیش از این میزان مسافت را پیموده اند، باید خودروهایی کاری در نظر گرفت. استفاده زیادی از این خودروها سبب شده تا میزان زیادی از عمر مفید آن‌ها کم شده باشد و بازه‌های زمانی کوتاه تری خراب شوند.

باید بدانید که این روزها با توجه به افزایش قیمت خودروهای نو و دست دوم، برخی از افراد سودجو اقدام به تغییر میزان کارکرد خودرو می‌کنند. این کار سبب خواهد شد که با بررسی میزان کارکرد خودرو از داخل ماشین متوجه میزان مسافت پیموده شده واقعی نشوید. برای این کار باید از کمک متخصصان استفاده کنید تا میزان دقیق کارکرد خودرو را متوجه شوید.

11- بررسی رادیات و سیستم تهویه

بررسی سیستم تهویه و رادیات خودرو از دیگر نکاتی است که باید در هر راهنمای خرید خودرو دست دوم به آن اشاره شود. برای این کار حتماً رادیات و اتصالات آن را به دقت چک کنید تا دچار خرابی، پوسیدگی و سایر مشکلات نباشد. همچنین با روشن کردن کولر و بخاری می‌توانید تا حدودی از میزان سلامت سیستم تهویه اطلاعات کسب کنید. در صورتی که بوی رطوبت یا ضد یخ در هنگام روشن کردن سیستم تهویه به مشامتان رسید باید بدانید که بخش رادیات خودرو با نشتی مواجه است.

راهنمای حقوقی خرید خودرو دست دوم

علاوه بر موارد فنی، باید به نکات حقوقی و مراحل آن در هنگام خرید خودرو دست دوم توجه داشته باشید. مراحل خرید یک ماشین کارکرده به شرح زیر است.

1- بررسی خودرو و توافق در خصوص قیمت

اولین گام خرید خودروی دست دوم، بررسی موارد گفته شده در راهنمای خرید خودرو دست دوم و اطمینان از مناسب بودن خودروست. پس از این که در خصوص سلامت خودرو، قیمت مناسب آن و سایر موارد اطمینان حاصل کردید باید مراحل بعدی را به ترتیب انجام دهید.

2- نوشتن قولنامه

به سندی که میان خریدار و فروشنده خودرو برای نشان دادن نقل و انتقال ماشین دست دوم نوشته می‌شود، قولنامه می‌گویند. در این قولنامه مواردی مانند مشخصات خریدار و فروشنده، مشخصات ماشین، قیمت ماشین و میزان پیش پرداخت باید مشخص شود. باید بدانید که این قولنامه‌ نزد مراجع قضایی معتبر است و افراد ملزم به اجرای مفاد آن هستند. پیشنهاد می‌کنیم که در هنگام تنظیم قولنامه تمام مبلغ خرید خودرو را به صورت یکجا پرداخت نکنید. بخشی از آن را در هنگام تنظیم قولنامه و باقی آن را پس از دریافت برگه عدم خلافی و تعویض پلاک پرداخت کنید.

3- مراجعه به مراکز تعویض پلاک

پس از تنظیم قولنامه، خریدار و فروشنده باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند و با ارائه مدارک لازم، این کار را انجام دهند. البته در این هنگام حتماً نیاز به حضور فروشنده وجود ندارد اما خریدار باید از او وکالت نامه ای برای تعویض پلاک داشته باشد.

4- انتقال بیمه خودرو

مرحله آخر انتقال بیمه بدنه خودروست. در صورتی که خودرو بیمه بدنه دارد، باید به یکی از شعب بیمه مد نظر مراجعه کنید و با پرداخت ما به التفاوت قیمت بیمه، آن را به نام خود تغییر دهید.

عدم توجه به این نکات می‌تواند مشکلات بسیاری را پس از خرید خودرو برای شما به وجود آورد. پرداخت هزینه‌های سنگین جهت تعمیرات، خراب شدن ناگهانی خودرو در اتوبان و جاده و پرداخت هزینه بسیار بالاتر از قیمت واقعی خودرو برای خرید آن تنها بخشی از این مشکلات هستند. لازم به ذکر است که حتی پس از خرید خودرو، برای انجام تعمیرات آن مانند تعیر شیشه بالابر برقی اتومبیل از منزل یا محل کار خود خارج شوید. بعضی از شرکت ها دارای خدمات تعمیر شیشه بالابر در محل را نیز ارائه میدهند. با سرچ اندکی می توانید این شرکت ها را پیدا کرده و درخواست خود را ثبت کنید.

یکی از این شرکت ها شیشه اتومبیل پرشین است که علاوه بر تعمیر شیشه بالابر، خدمات تعمیر آینه برقی و تعویض شیشه اتومبیل را نیز ارائه میدهد.

 

آدرس : تهران نارمک جانبازان غربی خیابان گلستان خیابان غیاثی پور پلاک ۲۳۳ 

 • 09194363136 میلادی
 •  09191103328 رجبی
 •  02177819419

 

دکمه بازگشت به بالا