عمومی

5 عامل مهم در قیمت ویولن دلشاد موزیک

ویولن یکی از محبوبترین سازهای کلاسیک در کل جهان است . ممکن است در پی خرید ویولن به عنوان مبتدی باشید و یا  با آن آشنایید و در پی تعویض و خرید ویولن جدیدی هستید، توصیه ما به شما این است تا شما را بیشتر با پیچیدگی ها و نکات کلیدی مهم در هنگام خرید این ساز دلنشین آشنا کنیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید .

پس از انتخاب یک ساز برای نواختن جهت لذت بردن از دنیای موسیقی، انتخاب ساز، انتهای ماجرا نیست، بلکه ابتدای ماجراست. خرید یک ساز، نیازمند انتخابی دقیق و مناسب است. اگر انتظار دارید که در آینده یک نوازنده خوب باشید، باید حرفه‌ای بیندیشید و همچنین حرفه‌ای رفتار کنید. یکی از عوامل مهمی که در این زمینه کمک بسیاری خواهد کرد، داشتن یک ساز خوب است.

سازی که صدای آن باعث هراسیدن هنرجو نشود و ذوقی را به او منتقل کند. در این مطلب که توسط دلشاد موزیک تهیه شده است قصد داریم که شما را با خرید ویولن و قیمت ویولن بیش‌تر باخبر سازیم و اصول خرید مناسب و صحیح یک ویولن را برای شما آشکار سازیم.

علاقه‌مندان آموزش ویولن باید آشنایی کلی با ساختار ویولون داشته باشند تا در هنگام خرید ویولن انتخاب بهتری داشته باشند لذا در این مطلب ابتدا به معرفی اجزای ویولون پرداخته و در ادامه نکاتی که برای خرید ویولن به شما کمک می کند ارائه می‌شود که شامل قیمت ویولن، ویژگی‌های ویولن مناسب، و معرفی برندهای ویولون است.

قیمت ویولون

از نظر قیمت ویولن را می‌توان به سه دسته مبتدی، متوسط و حرفه‌ای تقسیم کرد که به دلیل کیفیت ساخت و صدای آن تفاوت قیمت دارند. قیمت ویولون‌های مبتدی از 1 تا 4میلیون تومان، ویولون‌های متوسط از 3 تا 10 میلیون تومان و ویولن‌های حرفه‌ایی که بالای 10 میلیون تومان است.

برای شروع آموزش ویولون می‌توانید ویولون‌های مبتدی را خریداری کنید اما دقت داشته باشید که ارزان‌ترین ساز را انتخاب نکنید و سازی را انتخاب کنید حداقل استاندارد لازم برای نوازندگی را داشته باشند.

برندهای ویولون مناسب برای مبتدیان می‌توان به برند TF و Allway اشاره کرد. ویولون Sandner و Muller از ویولون‌های با کیفیت و با قیمت بالاتر است. برندهای دیگری نیز برای ویولن وجود دارد که می‌توان به ویولون Richman ، Fender، Universal و غیره اشاره کرد.

اجزای ویولن

قسمت حلزونی ویولون

بالاترین قسمت ویولن که برای زیبایی و تزئین ساز به شکل‌های حلزونی زیبا طراحی می‌شود جنبه تزئینی دارد.

جعبه کوک و گوشی‌ها

دقیقا زیر قسمت حلزونی و چسبیده به آن بخش جعبه کوک قرار دارد که گوشی‌های ساز در این قسمت قرار گرفته است. برای کوک کردن ویولن از گوشی استفاده می‌شود. استاندارد بودن فاصله و اندازه این قسمت در ویولن بسیار مهم است.

سیم‌های ویولون

ویولن چهار سیم دارد که معمولا از جنس آلومینیوم یا فولاد و یا روده حیوانات با روکش‌های فلزی ساخته می‌شوند. کیفیت‌های مختلفی از سیم‌های ویولون تولید می‌شوند که روی صدادهی ساز تاثیر می‌گذارد. قرار دادن سیم بی‌کیفیت حتی اگر بر روی ویولن حرفه‌ایی هم قرار بگیرد می‌تواند کیفیت صدای آن را کم کند.

صفحه انگشت‌گذاری (گریف)

بخش سیاه رنگی است که روی دسته ساز و زیر سیم‌ها نصب می‌شود که از چوب آبنوس سیاه ساخته می‌شود و کیفیت آن برای تولید نت‌های مناسب اهمیت زیادی دارد.

بدنه ویولن

اصلی‌ترین قسمت ویولن که تقویت صدای ساز توسط این بخش انجام می‌شود. بدنه ویولون معمولا از چوب صنوبر یا افرا ساخته می‌شود. شکاف‌های قرار گرفته روی بدنه ویولن برای وارد شدن صدا به کاسه ساز ایجاد شده که به آن f hole یا شکاف f گفته می‌شود. تغییر مکان و اندازه حفره F، می‌تواند صدای ویولون را تحت تاثیر قرار دهد.

بریج یا خرک ویولون

یک قطعه چوبی که روی صفحه ویولون بین دو شکاف f قرار می‌گیرد. خرک برای تنظیم فاصله سیم‌ها از هم و جدا کردن سیم را دارد. محل قرارگیری خرک بسیار مهم است زیرا به طور مستقیم به کیفیت صدای تولید شده ویولن ارتباط دارد. ارتفاع و انحنای خرک نیز خیلی مهم است و فاصله بین سیم‌ها را تعیین می‌کند.

زیر چانه‌ایی ویولون

یک قطعه از جنس چوب یا پلاستیک که روی بدنه نصب می‌شود تا نوازنده بتواند ویولن را به راحتی زیر چانه قرار بدهد، برای اینکه وزن ساز روی شانه قرار بگیرد و دست چپ برای نوازندگی آزاد باشد.

آرشه ویولن

وسیله نواختن ویولن که از چوب ساخته شده و رشته‌های از جنس موی اسب برای نوازندگی به چوب بسته می‌شود.

موارد مهم در هنگام خرید ویولن

 • بدنه و دسته و جنس آن‌ها
 • برچسب اطلاعات ساز
 • گوشی‌های کوک
 • صدای ساز
 • سیم‌ها
 • گریف
 • آرشه

بررسی کامل ویولون قبل از خرید

 1. نبود ترک و خراش بر روی بدنه و گریف
 2. روان بودن گوشی‌های ویولن
 3. داشتن خرک‌های مقاوم
 4. عدم وجود تاب یا انحنا بر روی دسته ویولن و آرشه و بررسی جنس آن‌ها
 5. عدم وجود زنگ‌زدگی یا تغییر رنگ بر روی سیم‌ها
دکمه بازگشت به بالا