سلامت و دانشگزارشگر کسب و کار

واگسن گارداسیل 9 در اصفهان

ویروس پاپیلومای انسانی چیست؟

HPV یک ویروس رایج است. از انواع مختلف HPV ، برخی بی ضرر هستند و برخی دیگر می توانند باعث بیماری هایی از جمله سرطان دهانه رحم ، برخی از سرطان های واژن ، واله و مقعد و زگیل های تناسلی در نواحی دستگاه تناسلی شوند.

چه کسی در معرض HPV است و چرا واکسیناسیون باگارداسیل 9 مهم است؟

بدون واکسیناسیون ، تخمین زده می شود که اکثر افرادی که قبلاً رابطه جنسی داشته اند ، در طول زندگی خود به HPV آلوده می شوند. یک زن یا مرد از هر سنی که در هر نوع فعالیت جنسی شرکت کرده باشد که شامل تماس دستگاه تناسلی باشد ، در معرض خطر است. بیشتر افرادی که HPV دارند ممکن است هیچ علائم و نشانه ای از خود بروز ندهند. این بدان معنی است که آنها می توانند ویروس را به دیگران منتقل کنند بدون اینکه بدانند.از این رو باتوجه به شیوع این مشکل ضروریست با یک پزشک زنان مشورت نمایید و تحت نظر ایشان از واکسن در جهت پیشگیری از ابتلا استفاده کنید. واکسن گارداسیل برای مردان نیز ضروری است.

زگیل تناسلی چیست ؟

زگیل های تناسلی توسط انواع خاصی از HPV ایجاد می شوند. آنها معمولاً به صورت رشد نامنظم به رنگ پوست ظاهر می شوند. آنها در داخل یا خارج دستگاه تناسلی در مردان و زنان مشاهده می شوند. آنها می توانند صدمه بزنند ، خارش داشته باشند ، خونریزی کنند و باعث ناراحتی شوند. بعضی اوقات ممکن است بعد از درمان دوباره برگردند.این مشکل میتواند در بدن باقی بماند و شرایط آزاردهنده ای را برای فرد به وجود آورد و به شریک جنسی منتقل شود.از این رو ضروریست پیش از ابتلا به پیشگیری با تزریق واکسن گارداسیل 9 فکر کرد و تحت نظر بهترین متخصص زنان قرار گرفت.

گارداسیل 9 فقط در برابر بیماری های ناشی از نه نوع 6،11،16،18،31،33،45،52 و 58 تحت پوشش واکسن محافظت می کند.گارداسیل 9 زمانی بهتر انجام می شود که قبل از این که فرد به HPV آلوده شود تزریق شود ، اما اگر شما یا فرزندتان قبلاً عفونت داشته باشید ممکن است مفید باشد.از این رو میبایست قبل از اقدام به شرکت در روابط جنسی این واکسن را تزریق نمایید و از بروز هرگونه مشکلی پیشگیری کنید. واکسن گارداسیل بعد از 26 سالگی اثربخشی کمتری دارد.

واقعیت هایی درمورد گارداسیل 9 + قیمت واکسن گارداسیل در اصفهان

1.نیاز به غربالگری سرطان دهانه رحم را برطرف نمی کند. زنان هنوز باید غربالگری معمول سرطان دهانه رحم را به صورت منظم با مراجعه به پزشک زنان و زایمان را انجام دهند.

2.از بیماری که توسط انواع دیگر HPV ، ویروس ها یا باکتری های دیگر ایجاد می شود محافظت نمی کند .

3.از شما یا فرزندتان در برابر انواع HPV که ممکن است قبلاً داشته باشید محافظت نمی کند و باید قبل از ابتلا تزریق شود.

4.تزریق این واکسن باید تحت نظر متخصصین زنان و زایمان صورت پذیرد.

 گارداسیل 9چگونه کار می کند؟

گارداسیل 9 باعث می شود تا بدن محافظت خود را در برابر انواع HPV 6 ، 11 ، 16 ، 18 ، 31 ، 33 ، 45 ، 52 و 58 که باعث بیماری می شوند ، ایجاد کند. این کار را با ساخت موادی به نام آنتی بادی در خون که با HPV می جنگند ، انجام می شود. اگر فرد واکسینه شده با HPV تماس پیدا کند ، بدن معمولاً آماده نابودی آن است و خطر ابتلا تا درصد بسیار بالایی کاهش می یابد.پس از واکسیناسیون معمولاً چندین هفته طول می کشد تا محافظت در برابر HPV ایجاد شود. محافظت نیاز به تکمیل سری واکسن ها دارد. بیشتر افراد به اندازه کافی آنتی بادی علیه HPV تولید می کنند. با این حال ، مانند تمام واکسن ها ، 100٪ محافظت نمی تواند تضمین شود اما درصد بالایی قابل تضمین است.

احتمال واکنش شدیدگارداسیل 9 بسیار اندک است ، اما خطرات ناشی از عدم واکسیناسیون در برابر سرطان دهانه رحم و سایر سرطان ها (واژن ، ولو ، مقعد) و بیماری های ناشی از HPV ممکن است بسیار جدی باشد.

مانند هر واکسنی ،گارداسیل 9 ممکن است از همه کسانی که واکسن می زنند کاملاً محافظت نکند. به دنبال دستورالعمل های پزشک زنان در کنار تزریق واکسن ،به دنبال آزمایش های منظم غربالگری سرطان دهانه رحم باشید.

برای تزریق این واکسن به چه پزشکی باید مراجعه کرد؟

برای تزریق واکسن گارداسیل 9 و انجام مشاوره های لازم ضروریست تحت نظر متخصصین زنان و زایمان قرار بگیرید.متخصصین زنان بهترین گزینه برای مشورت در مورد تزریق واکسن گارداسیل 9 هستند.

واکسن گارداسیل ۹ به چه منظوری تولید شده است ؟

گارداسیل ۹، واکسنی است که برای جلوگیری از بیماری‌های خاص ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) استفاده می‌شود.  HPVویروسی است که می‌تواند بیمارهای بسیار جدی مانند سرطان‌های دهانه رحم، ولو، واژن و مقعد ایجاد کند. همچنین می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های پیش سرطانی در آن نواحی شود. علاوه بر سرطان و لکه‌های پیش سرطانی،HPV  می‌تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی نیز شود. گارداسیل ۹ برای استفاده در کودکان و بزرگسالان ۹ تا ۴۵ ساله تأیید شده است. واکسن معمولاً به عضله بالای بازو تزریق می‌شود. در طی ۶ تا ۱۲ ماه می‌توان آن را به صورت دو یا سه شات تزریق کرد.

واکسن گارداسیل ۹ چه کاربردهایی دارد و برای چه گروه سنی و کدام جنسیت تجویز می‌شود؟

گارداسیل ۹ واکسنی است که در زنان ۹ تا ۴۵ سال برای موارد ذیل تجویز می‌شود:

  • پیشگیری از سرطان‌های دهانه رحم، ولو، واژن، مقعد ، دهانی-حلقی و سرطان‌های خاص سر و گردن رحم ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نوع ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲، ۵۸٫
  • ضایعات پیش‌سرطانی یا دارای دیسپلازی دهانه رحم، ولو، واژن و مقعد ناشی از HPV نوع ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸٫
  • و زگیل‌های تناسلی ناشی از ویروس HPV نوع ۶ و ۱۱٫
  • افزون بر این، این واکسن برای مردان بین ۹ تا ۴۵ سال نیز برای موارد ذیل قابل تجویز است:
  • برای پیشگیری از سرطان‌های مقعد ، دهانی -حلقی و سرطان‌های خاص سر و گردن رحم ناشی از ویرویسHPV نوع ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸٫
  • ضایعات پیش‌سرطانی یا دارای دیسپلازی مقعدی ناشی از ویروس HPV نوع ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸٫
  • و زگیل‌های تناسلی ناشی از ویروس HPV نوع ۶ و ۱۱٫

دریافت واکسن، ضرورت انجام آزمایش غربالگری سرطان‌های دهانه رحم، ولو، واژن، مقعد، و سرطان دهانی-حلقی و سرطان‌های خاص سر و گردن رحم را برای دریافت کنندگان واکسن طبق توصیه‌های ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی منتفی نمی‌کند.

به نظر می‌رسد این واکسن برای محافظت در برابر بیماری‌ها نیست:

  • انواع HPV که تحت پوشش واکسن نیستند
  • انواع HPV که فرد قبلاً از طریق فعالیت جنسی در معرض آنها قرار گرفته است
  • همه سرطان‌های ولو، واژن، مقعد، دهانی-حلقی ناشی از HPV نیستند و گارداسیل ۹ صرفاً در برابر آن دسته از سرطان‌های ولو، واژن، مقعد، دهانی- حلقی و سرطان‌های خاص سر و گردن رحم محافظت می‌کند که ناشی از انواع HPV نوع ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸ است.

تفاوت واکسن گارداسیل با گارداسیل ۹ چیست؟

گارداسیل ۹ واکسنی (تزریقی) است که به محافظت در برابر برخی بیماری‌های ناشی از ۹ نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) کمک می‌کند. در واقع این واکسن شامل ۴ نوع ویرویس HPV (6، ۱۱، ۱۶، ۱۸) همانند واکسن گاردسیل به اضافه ۵ نوع HPV دیگر از جمله (۳۱ ، ۳۳ ، ۴۵ ، ۵۲ ، ۵۸) است.

واکسن گارداسیل ۹ در چند شات تزریق می‌شود؟

این واکسناحتمالاً در ۲ یا ۳ شات تزریق می‌شود. * چنانچه شات دوم زودتر از ۵ ماه پس از شات اول تزریق شود، تزریق شات سوم حداقل ۴ ماه پس از شات دوم باید انجام شود. ** نیاز به استفاده از یک برنامه تزریق واکسن ۳ دوزه به جای یک برنامه ۲ دوزه توسط متخصص مراقبت‌های بهداشتی تعیین می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا