سلامت و دانشگزارشگر کسب و کار

شیوه ماساژ گرفتن برای تسکین تنش عضلانی

چگونه ماساژ درد را تسکین می دهد؟

به نقل از بهترین ماساژور در تهران بدن ما پر از اعصاب مختلف است که مسئول شروع حرکت، فعال کردن حس، حفظ تعادل، تپش قلب، گزارش درد و غیره هستند. یکی از راه‌هایی که ماساژ می‌تواند به بدن کمک کند، تحت فشار قرار دادن اعصابی (گیرنده‌های درد) است که درد را در بافت آسیب‌دیده گزارش می‌دهند. این گیرنده های درد باید مسیر عصبی خود را به مغز با تعداد زیادی از اعصاب دیگر به اشتراک بگذارند. در صورتی که این گیرنده‌ها تحریک شوند، می‌توانند سیگنال قوی‌تر یا سریع‌تری را به مغز ارسال کنند تا به طور موقت حواس آن را از درد منحرف کنند.

در ماساژ سعی بر این است تا اعصاب درست فعال شده و سیگنال گیرنده‌های درد تحت تاثیر قرار بگیرند و حتی کاهش یابند. بدون اینکه به طور تصادفی خود گیرنده‌های درد تحریک شوند، که این مسئله باعث افزایش درد و مهار اعصابی می‌شوند که قصد تحریک آنها را داریم. به همین دلیل است که یک ماساژ بد به مراتب می‌تواند بیشتر از فایده ضرر داشته باشد! علاوه بر این، ماساژ – مانند ورزش – باعث ترشح هورمون اندورفین می‌شود که به عنوان یک مسکن طبیعی در بدن عمل می‌کند.

بهترین ماساژ برای تسکین درد کدام است؟

با توجه به اینکه با چه دردی و در کدام ناحیه بدن مواجه هستید، می‌توانید از انواع ماساژ استفاده کنید. به طور کلی اعتقاد بر این است که ماساژ درمانی بافت‌ها و ماهیچه‌ها را برای بهبود جریان خون، کاهش تنش و تسکین درد فعال می‌کند. برای مثال  فواید متعددی مانند کاهش استرس، تسکین کمردرد و پادرد مزمن، بهبود جریان خون، کاهش سردرد و غیره دارد. حتی در ماساژ رفلکسولوژی که با اعمال فشار به نواحی مختلف بدن مانند پا، دست و گوش انجام می‌شود، اعتقاد بر این است که فشار به نقاط خاصی از این اندام‌ها باعث رفع ناراحتی‌ها در دیگر بخش‌های بدن می‌شود!

نکته اینجاست که با یک جلسه ماساژ ممکن است به نتیجه دلخواه نرسید، چرا که بهبود درد به طور معمول به جلسات متعدد ماساژ نیاز دارند. اما همواره پس از دریافت اولین جلسه ماساژ، تسکین درد را تجربه خواهید کرد. در ادامه با برخی از بهترین انواع ماساژ برای تسکین درد بیشتر آشنا شوید.

 بهترین ماساژ برای دردهای عمومی

ماساژ درمانی بافت‌ها و ماهیچه‌ها را برای بهبود جریان خون، کاهش تنش و تسکین درد فعال می‌کند. ماساژ سوئدی،یکی از بهترین ماساژها برای کاهش دردهای عمومی به شمار می‌رود. با استفاده از تکنیک های ماساژ سوئدی گردش خون افزایش یافته، تنش و گرفتگی عضلانی کاهش می‌یابد و در نتیجه درد در بدن افراد کمتر خواهد شد. همچنین ماساژ سوئدی یک گزینه ایده‌آل برای کاهش استرس نیز محسوب می‌شود. ماساژهای کلاسیک ،کمپرس گیاهی و حوله داغ نیز برای کاهش این نوع دردها مناسب هستند.

تسکین سردردهای میگرنی با ماساژ

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که ماساژ درمانی می‌تواند به کاهش درد میگرن کمک کرده و باعث تعداد دفعات کمتر دردهای میگرنی، بهبود کیفیت خواب، کاهش اضطراب و مدیریت استرس شود. ماساژ سر با روغن های ضروری گرفته تا ماساژ تریگر پوینت، ماساژ رفلکسولوژی، ماساژ سنگ سرد یا داغ می‌توانند در کاهش سردردهای میگرنی موثر باشند. به طور کلی،  می‌تواند درد میگرن یا سردرد را کاهش دهد، گردش خون را در سر و گردن شما بهبود بخشد و حتی رشد مو را تقویت کند.

انواع ماساژ برای کمر درد

کمر درد یکی از شایع ترین دردهایی است که این روزها بسیاری از مردم با آن مواجه هستند. اگر شما هم از این درد رنج می‌برید، می‌توانید ماساژ را در برنامه خود قرار دهید. اما بهترین ماساژ برای کمردرد، ماساژ سوئدی و ماساژ ورزشی است اما در موارد شدیدتر افراد می‌توانند به سراغ ماساژ نقاط ماشه ای (تریگر پوینت) و ماساژ بافت عمیق نیز استفاده کنند. اگر شرایط خاصی در زمینه سلامتی خود دارید، حتما پیش از ماساژ گرفتن با پزشک مشورت کنید. در کنار درمان های پزشکی، ماساژ می‌تواند به تسکین کمر درد کمک کرده و حتی نیاز به برخی داروها را کمتر کند.

درمان فیبرومیالژیا با ماساژ

آیا می‌دانید فیبرومیالژیا چیست؟ فیبرومیالژیا یک نوع اختلال است که باعث ایجاد درد پراکنده در بدن می‌شود. بر اثر این اختلاف افراد با مشکلاتی مانند بی خوابی و خستگی روبرو خواهند شد. ماساژ می‌تواند به این افراد در کنترل شرایط و کاهش قابل توجه درد کمک کند. بهترین ماساژ برای فیبرومیالژیا ماساژ بافت عمیق است که می‌تواند به کاهش درد کمک کند. همچنین ماساژ سنگ داغ نیز برای افرادی که به این اختلال مبتلا هستند، مفید خواهد بود. درمان طولانی مدت با ماساژ می‌تواند به کاهش علائم افسردگی در این افراد نیز کمک کند.

ماساژ درمانی برای گردن درد

ماساژ می‌تواند به بهبود افرادی که از ناحیه گردن یا شانه احساس درد می‌کنند، کمک کند. ماساژ گرفتن باعث کاهش درد گردن و گرفتگی مزمن در این ناحیه، منجر می‌شود. از آنجایی که گردن ناحیه حساسی در بدن است، حتما در یک مرکز شناخته شده ماساژ بگیرید، با تکنیک‌های درست، درمان شوید. بهترین نوع ماساژ برای گردن درد شامل ماساژ سوئدی و ماساژ بافت عمیق است.

 وقتی ماساژ حرفه ای جواب می‌دهد!

با وجود اینکه یک ماساژ حرفه ای دردهای شما را تسکین می‌دهد، اما انتخاب یک مرکز ماساژ به اندازه انتخاب نوع ماساژ مهم است.  ، نخستین مرکز رسمی و تخصصی ماساژ و اسپا در ایران با کادر متخصص تایلندی شما را از فواید ماساژ برای تسکین انواع دردها بهره‌مند خواهد کرد. تقریبا تمام انواع ماساژ برای تسکین دردها را می‌توانید در این مرکز دریافت کنید. نکته مهم اینجاست که در موارد خاص، حتما پیش از دریافت ماساژ با پزشک خود مشورت کرده و در مورد سابقه سلامتی‌تان نیز اطلاعات لازم را در اختیار مرکز ماساژ قرار دهید

انواع روش های ماساژ درمانی

ماساژ عمل مالش دادن و ورز دادن بدن به وسیلۀ دست است. ماساژ درمانی شامل روش های مختلفی است که با توجه به اینکه کدام قسمت بدن را درگیر ­کند و با چه اهدافی اعمال ­شود با هم تفاوت خواهند داشت. متخصصان ماساژ درمانی به منظورکاهش درد و فشار عضلانی و مفاصل بدن افراد را ماساژ می­دهند. متخصص ماساژ درمانی نیز شخصی است که تکنیک ها و روش های بخصوصی را در زمینه ماساژ دادن آموخته است. در این بخش روش های مختلف ماساژ دادن معرفی خواهند شد.

1- ماساژ سوئدی

نوعی ماساژ تمام بدن است که برای این گروه از افراد مفید خواهد بود:

 • تا به حال ماساژ نشده اند.
 • تنش زیادی دارند.
 • به لمس شدن حساس هستند.

ماساژ سوئدی گزینۀ مناسبی برای افرادی است که دچار گره های عضلانی هستند و نیاز دارند که در طول دریافت ماساژ استراحت کنند.

برای شروع ماساژ سوئدی لازم است که فرد بر روی تخت ماساژ بر روی شکم دراز بکشد. برای حفظ حریم خصوصی افراد در حین ماساژ،  یک حوله بر روی آنها انداخته می‌شود.

ماساژ درمانگر از ترکیب روش های زیر برای ماساژ استفاده می­کند:

 • مالش دادن
 • شل کردن عضلات به منظور افزایش گردش خون
 • حرکات دایره ای عمیق
 • لرزش و ضربه زدن
 • تکنیک های حرکت مفصل های غیر فعال

ماساژ سوئدی معمولاً حدود 90 دقیقه زمان می­برد.

خلاصه

 • این ماساژ برای آرامش و کنترل دردهای جزئی مفید است.
 • این روش برای کسانی که تا به حال تجربۀ ماساژ درمانی نداشته­ اند نیز گزینۀ مناسبی است.

2- ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ برای افرادی که دچار درد و تنش عضلانی هستند و یا قصد دارند در حین ماساژ استراحت کنند انتخاب مناسبی است.

این نوع ماساژ درمانی شبیه به ماساژ سوئدی بوده، با این تفاوت که در ماساژ سنگ داغ، متخصص ماساژ درمانی علاوه بر دستان خود، از سنگ های گرم شده نیز استفاده می­کند.

استفاده از سنگ­های داغ تنش ماهیچه ها را کاهش می­دهد، جریان خون را بهبود می بخشد و درد را تسکین می دهد.

استفاده از ماساژ سنگ داغ برای درمان این موارد موثر خواهد بود:

 • کاهش تنش عضلانی
 • بهبود جریان خون
 • کاهش درد
 • تقویت آرامش
 • از بین بردن استرس

در طول ماساژ سنگ داغ، متخصص ماساژ درمانی سنگ های گرم و گاهی سرد را در قسمت های مختلف بدن قرار می­دهد.

یک ماساژ درمانگر سنگ ها را نگه می­دارد و یک نفر دیگر با استفاده از تکنیک های ماساژ سوئدی فشار ملایمی، را به قسمت های مختلف بدن وارد می­کند.

در طول این ماساژ، نیازی به پوشیدن لباس نیست و فرد تنها با حوله ای پوشانده می­شود. انجام این ماساژ معمولاً 90 دقیقه زمان می­برد.

خلاصه

    ماساژ سنگ داغ به نسبت ماساژ سوئدی به دلیل استفاده از گرما، تاثیر بیشتری در از بین بردن فشار و تنش عضلات دارد.

      این ماساژ بسیار گرانتر از ماساژ سوئدی است.

3- ماساژ آروماتراپی

ماساژ آروماتراپی برای کسانی که می­خواهند یک ماساژ رومانتیک داشته باشند توصیه می­شود. مواردی که این ماساژ به بهبود آن کمک می­کند:

 • تقویت روحیه
 • کاهش استرس و اضطراب
 • کاهش علائم افسردگی
 • تسکین فشار عضلات
 • تسکین درد

ماساژهای آروماتراپی ترکیبی از استفاده از روغن های اسانسی و فشار نرم و ملایم است.

در این روش معمولاً متخصص ماساژ درمانی نوع روغن اسانسی که استفاده می­کند را انتخاب می­کند با این حال افراد می­توانند در مورد روغن ترجیحی و انتخابی خود با آنها صحبت کنند.

روغن های اسانسی با استفاده از روغن های حامل روی پوست رقیق می شوند.

روش دیگر به این شکل است که دستگاه دیفیوزر(دستگاهی که آب جوش و روغن اسانسی رو ترکیب کرده و به صورت بخار در هوا منتشر می­کند.) روغن های اسانسی را در هوا منتشر کرده و این روغن ها از طریق پوست، جذب می­شوند و متخصص ماساژ درمانی، بسته به وضعیت بیمار، کل بدن را ماساژ داده و یا فقط روی پشت، شانه ها و سر فرد تمرکز خواهد کرد و در صورت نیاز فرد باید بدون لباس برای ماساژ آماده شود.

ماساژ آروماتراپی نیز در حدود 60 تا 90 دقیقه زمان می­برد.

منبع : (https://drgoya.com/blog/)

منبع : ندای سلامت

دکمه بازگشت به بالا