سلامت و دانشگزارشگر کسب و کار

چگونه تشخیص دهیم که به کانال سازی جدید نیاز داریم؟

کانال سازی جدید و نحوه تشخیص آن

کانال کولر آبی این اطمینان را ایجاد می‌کند که سیستم سرمایشی شما می‌تواند هوای مطبوع را در سرتاسر خانه پخش کند. اگر کانال کولر عملکرد عادی خود را اجرا نکند یا کانال سازی به صورت اصولی طراحی نشده باشد، نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. اما تشخیص علائمی که نشان از کارکرد غیر اصولی کانال دارند، این امکان را فراهم می‌کنند که به سرعت جهت رفع مشکل دست به کار شوید. هر چه زودتر متوجه علائم شوید، به موقع می‌توانید مشکلات را با هزینه کمتر حل و فصل کنید.

علائم مربوط به کانالسازی غیر اصولی

در ادامه به علائم مربوط به کانالسازی غیر اصولی اشاره می‌کنیم:

 • تغییر ناگهانی دما و جریان هوا در برخی از اتاق‌ها وجود دارد (در زمان روشن بودن کولر آبی).
 •  سیستم سرمایشی خانه یا محل کار شما آن‌طور که انتظار دارید فضا را خنک نمی‌کند.
 • سیستم کانال کولر شما به خوبی نگهداری نشده و قدیمی است.
 • شما مشکوک هستید که در کانال کولر خود کپک دارید.
 • در خانه شما کثیفی یا گرد و غبار وجود دارد که ناشی از هوای بیرون نیست و از کولر است.

شما یک کولر آبی با ظرفیت بالا خریداری کرده‌اید تا کل فضاهای شما را خنک کند اما احساس می‌کنید خنک سازی به خوب انجام نمی‌شود! مشکل می‌تواند سوراخ شدن کانال باشد. اگر سوراخی در کانال شما ایجاد شده است، بدون شک کیفیت خنک سازی فضای شما کاهش پیدا می‌کند. تشخیص اینکه نشتی از کجاست، بسیار دشوار خواهد بود. به طور کلی، کانال سازی ملک شما ممکن است به خوبی انجام نشده باشد و به مرور زمان دچار پوسیدگی و نشتی شود.

مزایای ساخت کانال کولر

تعویض یا تعمیر کانال کولر آبی به دلایل زیادی می‌تواند ارزش هزینه کردن را داشته باشد. به عنوان مثال، کانال‌هایی که به طور اصولی نصب شده باشند، اطمینان لازم و آرامش خاطر را برای خنک سازی بهینه هوای داخل فراهم می‌کنند. علاوه بر این، اگر کانال جدید به درستی آب بندی شود، کیفیت هوا را بهبود می‌بخشد و به ویژه برای کسانی که آلرژی یا آسم دارند، امری تسکین دهنده خواهند بود.

از همه مهمتر، رفع هرگونه مشکل از مجرای کانال باعث کاهش هزینه‌های آب و برق می‌شود. پس دیگر نیازی نیست به طور 24 ساعته کولر خود را روشن نگه دارید و هزینه گزافی را بابت انرژی پرداخت کنید. رفع مشکلات اساسی کانال کولر باعث می‌شود تا شما هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری کولر خود را کاهش دهید. مشکل در کانال باعث می‌شود تا فشار مضاعفی به کولر وارد شود و در نتیجه عمر مفید آن را کم کند.

آموزش کانال سازی کولر

سیستم کانال سازی از شبکه‌ای شامل انشعاب‌ها و مسیرهایی ساخته می‌شود که در داخل سقف کاذب به اجرا در می‌آید. این سیستم وظیفه انتقال هوای خنک به فضاهای مختلف ملک را بر عهده دارد. اما برای اینکه با روند بیشتر آشنا شوید، ما در ادامه به شما موارد آموزش کانالسازی را توضیح می‌دهیم:

1-طراحی مسیر کانال کولر

در ابتدا، کانال ساز باید به سراغ نقشه‌های ساختمانی برود و مطابق با این نقشه‌ها، طراحی اصولی کانال را انجام دهد. طراحی باید به گونه‌ای باشد که هر انشعاب با کوتاه‌ترین فاصله به فضای مورد نظر برسد. این موضوع به معنای تعیین بهترین موقعیت دریچه است. هر چه تعداد پیچ و خم‌های انشعاب کمتر باشد، خنک سازی هوا بهتر انجام می‌شود.

2-تعیین ابعاد کانال کولر

ابعاد کولر (طول و عرض) بسیار مهم است و رابطه مستقیمی با خروجی هوا دارد. همچنین ابعاد کولر باید با توجه به ظرفیت کولر و متراژ فضاها انتخاب شود. ظرفیت پایین کولر باعث می‌شود تا ابعاد کانال را کمتر انتخاب کنید. برای یک اتاق خواب کوچک، ابعاد کانال باید کوچک باشد تا حجم کمی از هوای خنک را به اتاق بدمد.

3- عایق بندی کانال کولر

عایق بندی یک مرحله مهم در کانال سازی است. یادتان باشد که عایق کاری خوب باعث افزایش کیفیت خنک سازی هوای داخل می‌شود. عایق کاری می‌تواند با پشم شیشه انجام شود تا از اتلاف انرژی جلوگیری به عمل آید. در این مرحله باید ورق ها بریده و به شکل کانال به یکدیگر متصل شوند. سپس عایق کاری با پشم شیشه دورتادور کولر انجام می‌شود.

4- نصب کانال کولر در محل

بعد از اینکه کانال‌ها آماده شدند، نوبت نصب آنها به سقف است. معمولاً از میلگرد برای نصب کانال‌های استفاده می‌شود. میلگردها در فواصل مختلف و با جوش دادن به سقف متصل می‌شوند و از زیر کانال را نگه می‌دارند. در این مرحله باید از اتصال قوی بین اجزای مختلف کانال کشی مطمئن شوید تا کانال در سلامت کامل در مکان خود قرار گیرد.

عوامل موثر در هزینه کانالسازی

به شما گفتیم چرا ساخت کانال کولر در خانه و رفع مشکلات آن مزایای زیادی به همراه دارد اما ملاحظات دیگری نیز وجود دارند که باید در نظر داشته باشید. موضوع مهم دیگر، هزینه کانال سازی است. هزینه ساخت کانال به عومل زیر بستگی دارد:

لوازم جانبی کانال

سیستم‌های تهویه مطبوع مجهز به انواع لوازم جانبی هستند. هواکش‌ها، دمپرها، دریچه‎ها و سایر لوازم جانبی نیز ممکن است نیاز به تعویض یا تعمیر همزمان با کانال شما داشته باشند. متخصصی که کانال‌های هوای شما را بررسی می‌کند، ممکن است تعویض اجزای تهویه مطبوع را نیز توصیه کند و بابت آن به شما لیست قیمت ارائه دهد.

هزینه‌های حذف کانال

هزینه حذف کانال‌های موجود و جایگزین کردن کانال‌های جدید بالاست. هزینه‌های تعویض کانال هوا نیز می‌توانند تحت تأثیر هرگونه تعمیرات اضافی قرار گیرند. جایگزین کردن کانال جدید ممکن است نیاز به تخریب سقف کاذب و ایجاد مسیر جدید داشته باشد. هر کار ضروری اعم از تخریب و ساخت سقف کاذب نیز شامل هزینه خواهد بود. مجموع هزینه‌ها براساس میزان کار مورد نیاز و هزینه نیروی کار خواهد بود.

قیمت اصلاح قالب

کیفیت هوای داخل خانه برای سلامتی و رفاه شما بسیار مهم است. رشد کپک می‌تواند خطری جدی برای کیفیت هوای خانه ایجاد کند. اگر مشکل کپک دارید که بر کانال‌های هوای قدیمی و سایر قسمت‌های ملک شما تأثیر گذاشته است، ممکن است نیاز به رفع این مشکل توسط مجرب داشته باشید.

کیفیت متریال کانال

کیفیت متریال ساخت کانال سازی در موثر است. اگر از ورق گالوانیزه مرغوب استفاده کنید، هزینه بیشتری باید پرداخت کنید. به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم که ورق بی‌کیفیت و ارزان قیمت خریداری کنید زیرا در بلند مدت مشکلات زیادی اعم از نشتی و پوسیدگی را نتیجه می‌دهد.

تعداد مجاری

تعداد کانال‌های مورد نیاز در هزینه موثر هستند. به عبارتی، هر چه تعداد مسیرهای کانال بیشتر شود، هزینه‌ها نیز افزایش پیدا می‌کنند. از سویی دیگر، اندازه ملک و طول کانال کشی در هزینه پروژه تاثیرگذار هستند. ایجاد جریان هوای مناسب برای بهینه سازی هر سیستم تهویه مطبوع کلیدی است، به همین دلیل ضروری خواهد بود که یک سیستم کانال سازی اصولی در سراسر ملک شما نصب شود.

نکات مهم در کانال سازی و دریچه کولر

کانال ساز در هنگام اجرای عملیات کانالسازی، نکات زیر را در نظر می‌گیرد تا فرآیند کار به بهترین نحوه ممکن انجام شود:

 • دریچه کولر در هوای آزاد نصب می‌شود.
 • بهترین محل نصب کانال کولر را جهت سرویس سالانه انجام می‌دهد.
 • مسیریابی کانال کولر با در نظر گرفتن زیباسازی فضای داخل انجام می‌شود.
 • دریچه کولر در بهترین مکان خود قرار می‌گیرد تا خنک سازی فضاها به خوبی انجام شود.
 • روند کانال سازی با در نظر گرفتن مسیرهای طویل و بدون پیچ و خم انجام می‌شود (پیچ و خم راندمان را پایین می‌آورد)
 • عایق کاری کانال به طور دقیق و اصولی اجرا می‌شود.
 • ابعاد کانال براساس ظرفیت فضاها و توان کولر آبی تعیین می‌شود.

بهترین خدمات کانال سازی را از «پویان گسترش» دریافت کنید!

اینکه هر چند وقت یکبار باید کانال‌های کولر را تعویض ‌کنید، بستگی به عملکرد و راندمان کانال‌ها دارد. هر موقع احساس کردید خنک سازی فضای داخل به خوبی انجام نمی‌شود و همه چیز از حالت نرمال خارج شده است، باید به سراغ کانال ساز ماهر بروید. کانال ساز مجرب می‌تواند با دانش خود و ابزار و وسایل کانال سازی که در اختیار دارد، بهترین خدمات را به شما ارائه دهد. او با بررسی فضای زندگی و کار شما می‌تواند بهترین نوع کانال و جهت یابی اصولی را مشخص کند. کانال ساز کولر در ساخت انواع کانال و همچنین نصب آنها تخصص دارد. او هر مشکل در عدم خنک سازی فضای داخل را تشخیص داده و بهترین راهکار را جلوی پای شما قرار می‌دهد.

کانال کولر از لحاظ جنس

کانال کولر گالوانیزه

این نوع از کانال های کولر جزو اولین کانال های ابداع شده برای کولر قرار می گیرند و در دو نوع گرد و چهارگوش تولید می شوند .

به دلیل قدیمی بودن مراحل نصب این کانال ها نیز به شکل سنتی صورت می پذیرد.همان طور که می دانید هوای داخل کانال باید خنک تر از هوای بیرونی باشد ولی در کانال های کولر از جنس گالوانیزه به دلیل آلیاژی که دارند اگر درست عایق بندی نشوند هوای داخل کانال قبل از رسیدن به مقصد گرم شده و کیفیت کار کل سیستم را مختل می کند . برای عایق بندی این نوع از کانال ها از پشم سنگ و یا پشم شیشه استفاده می کنند ولی مشکلی که این نوع عایق ایجاد می کند این است که ممکن است با توجه به وجود منافذی در بدنه کانال ها این پشم شیشه وارد هوای محیط شده و برای افراد مشکلات تنفسی و یا پوستی ایجاد کند .

زنگ زده گی و عمر پایین، نیاز به بست و اتصالات زیاد به دلیل قدیمی بودن روش نصب ، وزن سنگین و هدر رفت زیاد انرژی به دلیل وجود درز در بدنه از جمله معایب این جنس از کانال ها می باشد.

کانال های کولر پیش عایق

این نوع از کانال ها از جنس فوم پلی اورتان با ضخامت یک الی سه سانتی متر ساخته شده که با استفاده از ورق آلومینیومی پوشش داده شده است . فوم مورد استفاده در این نوع کانال ها باعث عایق بندی آن شده و هدر رفت انرژی را در آن به حداقل می رساند و دلیل استفاده از ورقه آلمینیومی نیز افزایش استحکام کانال است . این نوع کانال ها در ردیف کانال های چهارگوش قرار می گیرند و به دلیل جدید بودن اطلاعات زیادی در رابطه با مزایای خاص و یا معایب آن در دست نیست.

کانال هوا جوشی

این نوع از کانال ها از جنس ورقه های سیاه آهنی بوده و به دلیل هزینه بسیار بالای خرید و نصب و وزن بالا محبوبیت زیادی ندارد . از این نوع کانال های کولر بیشتر در مراکز صنعتی و برای تخلیه هوای خیلی گرم موتورخانه ها و یا هود های صنعتی استفاده می کنند . روش نصب و راه اندازی این نوع کانال ها نیاز به تخصص دارد و اگر به صورت سر سری صورت پذیرد عمر کانال را به شدت کاهش می دهد.

کانال های کولر فلکسی یا لوله خرطومی

از این نوع کانال ها در مواقعی که محدودیت فضا وجود دارد و امکان نصب کانال های چهار گوش موجود نمی باشد استفاده می شود کانال های فلکسی خود در چهار نوع : عایق حرارتی (پشم شیشه) بزنتی ، ساده و کمبی با روکش تولید می شوند . سرعت بالا در نصب ، عدم نیاز به آویز و بست زیاد در هنگام نصب ، ایجاد سر و صدای کمتر در هنگام بهره برداری ، سبک ، ضد حریق ، قابلیت انعطاف پذیری زیاد و … از جمله مزایای خوب این نوع از کانال های کولر محسوب می شود.

کانال ایرواشر چیست؟

ایرواشر (شویندۀ هوا) دستگاهی است که برای تهویه مطبوع، سرمایش و گرمایش، محیط‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کانال ایرواشر در آب و هوای بسیار خشک، باعث افزایش رطوبت هوا در محیط می‌شود. کاربرد ایرواشر در پاک کردن ذرات هوا با کمک تزریق رطوبت است. عملکرد ایرواشر در فصل تابستان سبب کاهش رطوبت و ایجاد هوای تازه می‌کند. و در سیستم سرمایش، با ورود هوای تازه بیرون به داخل محیط؛ میزان رطوبت را افزایش می‌دهد.

کانال اگزاست چیست؟

کانال اگزاست، فنی است که هوا محیط را می‌مکد و به سمت بیرون روانه می‌کند، مانند هواکش آشپزخانه. وظیفه این دستگاه، ایجاد گردش هوا یا خروج هوای راکد در فضاهای بسته است. اگزاست فن، در دو حالت گردش هوا یا خروج هوا قابل استفاده می‌باشد. کانال اگزاست سبب گردش هوا شده و هوا را بعد از فیلتر کردن؛ دوباره به محیط بر می‌گرداند.

کانال اسپیرال چیست؟

از جمله سریع‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین کانال‌های فلزی، کانال اسپیرال است که برای تهویه مطبوع محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این کانال انتقال هوا برای تامین سرمایش و گرمایش در محیط‌های مختلف می‌توان استفاده کرد. فضاهای مورد استفاده از این کانال در فضاهای مسکونی، اداری، تجاری، فروشگاهی، بیمارستانی، انبار، کارخانه، کارگاه و… می‌باشد.

 

منبع:

youtube

پویان گسترش

دکمه بازگشت به بالا