عمومیگزارشگر کسب و کار

مزایای استفاده از سیستم مدیریت محتوا

مزایای سیستم مدیریت محتوا؛ ۶ دلیل برای استفاده از CMS

وقتی شما می‌خواهید یک وب‌سایت را برای کسب‌وکار اینترنتی خود و یا به هر دلیل دیگری راه‌اندازی کنید، سریع‌ترین، ساده‌ترین و بهترین روشی که می‌توانید از آن استفاده کنید، به کار گرفتن یک سیستم مدیریت محتوا می‌باشد. در این مطلب قصد داریم به شش دسته از اصلی‌ترین مزایای سیستم مدیریت محتوا بپردازیم و ببینیم که چرا این نوع از سیستم‌ها به بهترین گزینه و یک انتخاب ایده‌آل تبدیل شده‌اند. قبل از بررسی مزایای سیستم مدیریت محتوا باید کمی بیشتر در مورد چیستی و چگونگی کارکرد آن آشنا شویم.

بخوانید: تعرفه طراحی سایت فروشگاهی با وردپرس

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

سیستم مدیریت محتوا برنامه‌ای تحت وب است که به شما اجازه می‌دهد تا کلیه موارد مربوط به سایت خود اعم از محتوایی که ارائه می‌کنید، ایمیل‌های دریافتی و ارسالی، سفارش‌های سایت شما، گرافیک و زیبایی‌های بصری سایت و خلاصه تمامی موارد مربوط به سایت را به‌طوری که می‌خواهید مدیریت کنید.

وقتی که شما می‌خواهید یک سایت را راه‌اندازی کنید، بهترین گزینه‌ای که می‌تواند به‌صورت یک واسط بین شما و سایت عمل کند. و همینطور این سیستم در طرف دیگر نیز بین کاربر و محتوایی که شما برای وی درنظر گرفته‌اید هم قرار خواهد داشت، و یک نمایش یکپارچه و کامل از محتوای ارائه شده به کاربر می‌رساند. سیستم‌های مدیریت محتوا موارد مختلفی را شامل شده و استفاده‌های متنوعی دارند، شما می‌توانید از یک سیستم مدیریت محتوا برای راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی، مدیریت یک تالار گفتگو، مدیریت یک بلاگ و یا ارائه یک سیستم کنترل منابع سازمان یا همان ERP استفاده کنید.

از بهترین سیستم‌های مدیریت محتوایی که اکنون در حال ارائه خدمات هستند و قطعا نام آنها را شنیده‌اید می‌توان به وردپرس، جوملا و دروپال اشاره کرد. برای آشنایی پایه‌ای و کامل با این موضوع که سیستم مدیریت محتوا چیست به مقاله CMS چیست مراجعه کنید.

مزایای سیستم مدیریت محتوا و دلایل استفاده از آن چیست؟

مزایای سیستم مدیریت محتوا موارد زیاد و متعددی است. قطعا خود شما با جستجویی کوتاه در اینترنت به خیلی از این موارد برخورد کرده‌اید. اما اکنون قرار است تا با یک سازماندهی کلی تمامی این امکانات و مزیت‌های پراکنده به شما معرفی شود تا دقیقا متوجه بشوید وقتی صحبت از مزایای سیستم مدیریت محتوا به میان می‌آید منظور ما چیست و داریم از چه امکاناتی صحبت می‌کنیم. به‌طورکلی مزایای سیستم مدیریت محتوا به این صورت معرفی می‌شود:

هزینه پایین

اولین و پرطرفدارترین گزینه در بین مزایای سیستم مدیریت محتوا هزینه پایین و مقرون‌به‌صرفه بودن آن است. شما با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا با حداقل هزینه سایت خود را راه‌اندازی کرده و از آن استفاده می‌کنید. در این حالت شما این امکان را خواهید داشت تا بدون پرداخت هزینه‌های سنگین طراحی، کسب‌وکار خود را استارت بزنید. البته به این صورت نیست که هیچ هزینه‌ای برای شما وجود نداشته باشد و شما باید هزینه‌های جانبی مختلفی را بپردازید.

به‌عنوان‌مثال در یک سایت که قرار است با سیستم مدیریت محتوای وردپرس ساخته شود شما باید هزینه‌های زیرساخت مانند هاست وردپرس و هزینه بعضی از افزونه‌های موردنیاز را بپردازید که بتوانید از امکانات کامل در سطح ایده‌آل بهره‌مند شوید.

یکی از مهمترین مزایای سیستم مدیریت محتوا این است که شما هسته اصلی آن را به‌صورت کاملا رایگان در اختیار دارید و صرفا به هزینه‌های جانبی خواهید پرداخت که خیلی پایین‌تر از طراحی سایت با روش‌های دیگر می‌باشد.

سرعت در طراحی

برای ساخت یک سایت چند روز زمان لازم است؟! کسب‌وکار شما تا چه اندازه می‌تواند عقب بیفتد و صبر کند تا سایت اختصاصی شما از صفر آماده شود؟ آیا بازار منتظر شما خواهد ماند؟! این سوالات پاسخ‌های خیلی امیدوار‌کننده‌ای را به ما نخواهند داد. اما سیستم مدیریت محتوا می‌تواند این شرایط را کاملا به نفع شما تغییر دهد.

در صورتی که شما نیاز داشته باشید فوری یک سایت را با اطلاعات محدود راه‌اندازی کنید تنها در دو ساعت می‌شود این کار را انجام داد. البته این حرف ما به این معنا نیست که سایتی که در دو ساعت آماده شده باشد می‌تواند کار شما را راه بیندازد. شما باید طراحی منوها، فهرست‌ها، صفحات مختلف، معرفی برند و استراتژی کاری خود را به‌صورت خیلی کلی‌تر و با صبر و حوصله بیشتری دنبال کنید. اما با تکیه بر مزایای سیستم مدیریت محتوا از نظر سرعت کار بسیار سریع‌تر پیش می‌رود.

علاوه بر این مزایای سیستم مدیریت محتوا شامل سرعت در یادگیری هم می‌باشد زیرا آموزش‌های بسیاری برای این سیستم‌ها وجود دارد که در مورد سایت‌های اختصاصی شما چنین مواردی را مشاهده نمی‌کنید. در کار با پلتفرم‌های اختصاصی تمامی مرجع شما صرفا آن چیزی است که طراح در اختیار شما قرار خواهد داد و شما برای رفع مشکلات و اعمال برخی تغییرات به‌طور کامل وابسته طراح خواهید بود. در حالی که در سیستم‌های مدیریت محتوا با یک جستجوی ساده در اینترنت به روش حل مشکل خود دست پیدا می‌کنید.

امنیت بالا

یکی از بهترین مزایای سیستم مدیریت محتوا که می‌توان آن را به‌صورت یک مورد تخصصی و حرفه‌ای اعلام کرد، امکانات امنیتی‌ای می‌باشد که روی این سیستم‌ها برقرار می‌باشد. شما با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا مطمئن می‌شوید که سایت شما ضدهک خواهد بود و اتفاق خاصی از نظر امنیتی برای شما نخواهد افتاد، مگر آنکه خود شما کوتاهی کرده و اطلاعاتی که نباید را فاش کنید.

شاید سوال پیش بیاید که با توجه به این مورد که امنیت به‌هیچ‌وجه در کامپیوتر و خصوصا روی بستر وب و اینترنت قطعی نیست، دلیل این اطمینان در مورد سیستم‌های CMS چیست؟! می‌توان دو دلیل زیر را برای این امر معرفی نمود:

امنیت متمرکز

وقتی صحبت از سایت شماست که با سیستم‌های مدیریت محتوا، مدیریت می‌شود، در واقع صحبت از امنیت کل سیستم مدیریت محتوا است. شما یک شرکت بزرگ مانند وردپرس را در نظر بگیرید. در سراسر دنیا هزاران کاربر در حال کار با این CMS حرفه‌ای هستند. حالا فرض کنید که این ارائه‌دهنده نتواند یک تضمین امنیتی قوی برای خود ارائه کند. آن موقع است که این هزاران به‌سرعت به صدها نفر کاهش پیدا کرده و آن تعداد محدود نیز این سیستم را ترک خواهند کرد. پس ارائه یک سیستم امنیتی متمرکز که توسط خود وردپرس مدیریت شود برای سیستم لازم خواهد بود.

یکی از مزایای سیستم مدیریت محتوا این است که این شرکت‌ها به‌هیچ عنوان نمی‌خواهند اعتبار خود را از دست بدهند پس امنیت را برای خودشان هم که شده برقرار خواهند کرد.

افزونه‌های امنیتی

هر کدام از سیستم‌های مدیریت محتوا علاوه بر این مسئله که امنیت را از طرف خود تامین می‌کند افزونه‌های مختلف امنیتی را نیز ارائه می‌کند که در صورت کار با آنها می‌توانید از تمام آنچه برای سایت خود نیاز دارید مطلع شده و همه چیز را کنترل کنید. با این وجود حتی اگر خودتان در جایی تنظیماتی را به هم زده باشید که راه را برای نفوذکنندگان باز گذاشته باشد، این افزونه‌ها وارد عمل شده و این بخش‌ها را نیز پشتیبانی می‌کنند.

سادگی مدیریت و کارکرد

یکی دیگر از مزایای سیستم مدیریت محتوا که باعث شده است استفاده از آنان به این اندازه از رشد برسد، این است که کار با این سیستم‌ها ساده بوده و پیچیدگی بالایی ندارد. شما در یک سیستم مدیریت محتوا تمام نیازمندی‌های سایت خود را به‌صورت یکجا در اختیار دارید. اما در سیستم‌های اختصاصی بعضا مشاهده می‌شود که برای یک کار ساده باید چند بار از هاست به پنل سایت و از پنل سایت به وب‌سرور مراجعه کرد.

موارد زیر را می‌توان به‌عنوان اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که باعث می‌شود تا یک سیستم CMS ساده باشد در نظر گرفت:

ارائه صفحه‌سازها

داشتن یک وب‌سایت به‌صورت پویا که بتوان صفحات جدیدی را ساخته و به آن اضافه نمود، یکی از مهمترین مواردی است که در آپشن‌های یک سایت باید وجود داشته باشد. مزایای سیستم مدیریت محتوا این مورد را برای شما فراهم کرده است. در این سیستم‌ها قابلیت‌هایی مانند کامپوزر و المنتور وجود دارد که شما به سادگی و با استفاده از قابلیت کشیدن و رها کردن یا همان درگ و دراپ معروف می‌توانید یک صفحه از سایتتان را به گونه‌ای بسازید که خودتان می‌خواهید.

ارائه فایل منیجر

وقتی شما یک سایت را مدیریت می‌کنید، این مورد که بتوانید به تمامی تصاویر، ویدئوها، فایل‌ها و به‌طور خلاصه تمامی رسانه‌هایی که در سایت خود نیاز دارید از طریق پنل سایت دسترسی داشته باشید یک گزینه ایده‌آل به‌حساب می‌آید. یکی از مزایای سیستم مدیریت محتوا این است که می‌توانند این امکان را برای شما فراهم کنند و یک فایل منیجر را در اختیار شما قرار دهند که لازم نباشد برای هر بار ادیت فایل و یا تغییری در آنها به هاست و کنترل پنل خود مراجعه کنید. کار با فایل‌ها یکی از گزینه‌های برتری CMSها به‌حساب می‌آید.

امکان استفاده از افزونه‌های مدیریتی

در یک سیستم مدیریت محتوای قوی خیلی از افزونه‌ها وجود دارد که به شما گزینه‌های مختلفی را برای مدیریت سایت ارائه می‌کند. به‌عنوان‌مثال با این افزونه‌ها شما این امکان را دارید که سطوح دسترسی کاربران و یا مواردی مانند تغییر و حتی قسط‌بندی قیمت‌های اجناس فروشگاه، ایجاد کدهای تخفیف، و امکاناتی از این دست را تعیین کنید. استفاده از این افزونه‌ها مدیریت سایت را به‌طرز چشمگیری ساده کرده و در موارد مختلفی حتی برای شما الهام‌بخش هم می‌باشد.

به‌عنوان‌مثال خیلی از برنامه‌های فروش پلن‌های مختلفی را برای فروش و ارائه تخفیفات مختلف روی کالاها با توجه به شرایط کاربر ارائه می‌کنند که ممکن است شما از وجود آن اطلاع نداشته باشید، اما برای کار شما یک مورد ایده‌آل باشد.

تجربه کاربری خوب

اگر با بازار کسب‌وکار آشنایی داشته باشید، قطعا متوجه این موضوع خواهید شد که وقتی یک کاربر را به‌عنوان یک مشتری جذب کردید احتمال بازگشت دوباره آن کاربر خیلی بیشتر از این است که کاربران جدید را به مشتری تبدیل کنید. به‌طورکلی بخش زیادی از مشتری‌های فعلی شما، مشتری‌های قدیمی شما هستند.

چقدر خوب می‌شود که شما شرایطی را ایجاد کنید که مشتریانتان علاوه بر اینکه به سایت شما باز می‌گردند، به‌صورت زبانی و دهان‌به‌دهان، که موثرترین و ارزان‌ترین روش تبلیغات برای شما است، در جذب مشتریان جدید برای شما فعال باشند. شاید این موارد کمی رویایی به نظر برسد. اما در صورتی که شما بتوانید تجربه کاربری خوبی را برای کاربران سایت و مشتریانی که از شما خرید می‌کنند فراهم کنید، این اتفاق واقعا خواهد افتاد!

تجربه کاربری خوب

یکی از اصلی‌ترین مزایای سیستم مدیریت محتوا این است که به شما کمک می‌کند این اتفاق را دنبال کنید و به‌راحتی به این هدف دست پیدا کنید. تمرکز خیلی از سیستم‌های CMS روی ارتباط با مشتری بالا بوده و امکانات خوبی را برای این موضوع در اختیار شما قرار می‌دهند، از انواع مختلف این امکانات می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

سرعت بالا

یکی از عناصر مهمی که برای تبدیل مراجعه‌کننده به مشتری باید در نظر داشته باشید این است که سایت شما باید کمتر از ۷ ثانیه به‌صورت کامل به مشتری نمایش داده شود. در غیر این صورت خیلی از کاربران سایت شما را بسته و از آن خارج می‌شوند و شما حتی فرصت معرفی به آنها را از دست می‌دهید. یکی از اهدافی که خیلی از سیستم‌های مدیریت محتوا دنبال می‌کنند کاهش هرچه بیشتر زمان لود شدن است.

شما با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوای خوب که با افزونه‌های بهینه‌سازی سرعت، حداقل صفحاتی که کاربر از آن وارد سایت می‌‌شود را بهینه می‌کنید و به همین راحتی المان سرعت را برای خود فراهم کرده‌اید. البته در مواردی هم به دلیل استفاده نادرست و طراحی‌های سنگین و یا حتی عدم استفاده از هاست‌های بهینه‌سازی شده مانند هاست وردپرس و هاست لینوکس، CMS به‌عنوان یک عامل افت سرعت معرفی می‌گردد که این ایرادات کاملا قابل پیگیری و برطرف شدن است.

سرعت بالا و وجود افزونه‌هایی برای بهینه‌سازی سرعت را می‌توان یکی بهترین مزایای سیستم مدیریت محتوا در زمینه ایجاد یک تجربه کاربری خوب معرفی کرد.

زیبایی بصری

وقتی کاربر وارد سایت شما می‌شود، چه چیزی را می‌بیند؟! یک سایت بی‌روح و ساده که بنرهای ساده مربعی در وسط کارد ایجاد شده‌اند و با رنگ‌های خشک و خطوط چشمک‌زن به کاربر خوشامد می‌گوید یا یک سایت حرفه‌ای روان، با المان‌های گرافیکی و زیبا، و یک تم دلنشین از رنگ‌های مرتبط و چشم‌نواز؟! یک سیستم مدیریت محتوا سایت شما را از گزینه اول به گزینه دوم تغییر می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا