سلامت و دانشگزارشگر کسب و کار

تاثیر اشعه‌های UV بر پوست و صورت خانم ها

اشعه فرابنفش خورشید در زمستان هم می‌تواند به پوست شما آسیب بزند

هرگز تصور نکنید که وقتی دمای هوا رو به کاهش است و یا در روزهایی که خورشید را در آسمان نمی‌بینید، می‌توانید ضدآفتاب را کنار بگذارید. حتی در زمستان‌ و هوای ابری، محافظت از پوست در برابر برای جلوگیری از و مقابله با چین‌وچروک، امری بسیار ضروری است. اما دلیل آن چیست؟ اشعه فرابنفش خورشید (UV) در تمام طول سال وجود دارد. این اشعه می‌تواند حتی از ابرهای تیره نیز عبور کرده و به پوست شما آسیب برساند. هنگامی که خارج از منزل هستید، همه نواحی بدون پوشش پوست در معرض پرتوهای فرابنفش قرار می‌گیرند. به یاد داشته باشید که اولین عامل سرطان پوست، قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید است.

خبر خوب این که  ، در عین حال که جدی‌ترین نوع سرطان است، روش‌های پیشگیری بسیار ساده‌ای دارد. این نکته را نیز فراموش نکنید که ، از قبیل دو نوع (یا همان کارسینوم سلول‌های بازال) و کارسینوم سلول سنگفرشی (Squamous cell) در صورتی که زود تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند. بنابراین برای به حداقل رساندن احتمال ابتلا به سرطان پوست، لازم است در تمام طول سال از بهترین کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

آیا شما نیز از آن دسته افرادی هستید که پیش از تصمیم‌گیری درباره ضرورت استفاده از ضد آفتاب در برابر اشعه فرابنفش خورشید، وضعیت هوا را بررسی می‌کنند؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است، لازم است بدانید که استفاده از بهترین یک ضرورت در تمام طول سال است و علم دلیل آن را به شما توضیح می‌دهد.

اشعه فرابنفش خورشید از ابرهای زمستانی هم عبور می‌کنند

مهم نیست ابرها در زمستان چقدر ضخیم باشند، آنچه اهمیت دارد این است که تا 80 درصد پرتوهای نور خورشید می‌توانند از این ابرها عبور کنند. نور خورشید دو نوع پرتو فرابنفش دارد که یکی از آن‌ها در فصل زمستان برای پوست بسیار خطرناک است. اشعه فرابنفش UVA همیشه وجود دارد و می‌تواند از ابرها و حتی شیشه عبور کرده و به عمق پوست نفوذ کند. این اشعه به لایه‌های عمیق‌تر پوست آسیب رسانده و باعث پیری زودرس پوست و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست می‌شود.

از سوی دیگر، پرتوهای UVB از نظر شدت و بسته به نوع فصل متفاوت هستند. پرتوهای فرابنفش UVB در روزهای آفتابی فصل تابستان، شدت بیشتری دارند. پرتوهای UVB به لایه‌های سطحی‌تر پوست آسیب می‌رسانند و منجر به آفتاب سوختگی و سرطان پوست می‌شوند. نتیجه گیری: پرتوهای UVA در تمام طول سال قدرتمند هستند و باید در سرتاسر سال، از پوست در برابر آنها محافظت کرد.

ورزش‌های زمستانی شما را بیشتر در معرض تابش پرتوهای فرابنفش قرار می‌دهند

بر اساس یافته های بنیاد سرطان پوست، به ازای هر 305 متر که از سطح دریا بالاتر می رویم، میزان تابش پرتوهای فرابنفش 5 درصد افزایش می یابد. این بدان معنا است که هرچه ارتفاع بیشتر باشد، بیشتر در معرض اشعه فرابنفش خورشید قرار می گیریم. به علاوه، برف، نور خورشید را بازتاب داده و تشدید می‌کند؛ در نتیجه پوست شما بیشتر مستعد آفتاب سوختگی می شود. بنابراین، اگر قصد دارید در زمستان ورزش هایی مانند اسکی یا اسنوبورد انجام دهید یا سوار تله کابین شوید، حتما از یک ضد آفتاب طیف گسترده و مقاوم در برابر آب با SPF حداقل 30 استفاده کنید.

شرایط فصل زمستان باعث می شود ضد آفتاب سریع تر از روی پوست پاک شود

در یک روز گرم در کنار ساحل دریا، به دلیل تعریق زیاد، احتمالا لازم است ضد آفتاب را چندین بار روی پوست خود تمدید کنید. آنچه اغلب افراد به آن توجه ندارند، این است که سرمای زمستان حتی سریع تر از تابستان، ضد آفتاب را از روی پوست شما پاک می کند.

بنیاد سرطان پوست، هشدار می دهد که برف و وزش باد شدید، ضد آفتاب را از بین برده و از تاثیرگذاری آن می کاهد؛ بنابراین، در این فصل، برای جلوگیری از مضرات اشعه فرابنفش خورشید نباید فقط صبح‌ها از ضد آفتاب استفاده کرده و تصور کنید که تا شب روی پوست‌تان باقی می ماند. توصیه می‌شود که در زمستان هم، هر دو ساعت یک بار و بلافاصله بعد از تعریق، ضد آفتاب خود را تمدید کنید.

زمستان، فصل مستعدتری برای ابتلا به سرطان پوست است

درست همان طور که سیگار کشیدن در هر موقع از سال، می تواند سبب ابتلا به سرطان ریه شود، نور خورشید نیز در هر فصلی از سال می تواند موجب بروز سرطان پوست شود. هنگامی که هوا سرد، ابری و تاریک است، سرطان متوقف نمی شود. فقط به این دلیل که در زمستان، تابش نور خورشید خیلی احساس نمی شود، بدان معنا نیست که خطرات ناشی از آن نیز وجود ندارد.

در طول زمستان خطر ابتلا به سرطان پوست وجود دارد؛ بنابراین باید از پوست‌تان محافظت کنید. «به توصیه(AAD) همه افراد باید به صورت روزانه از ضد آفتاب استفاده کنند. پرتوهای فرابنفش (UV) منجر به تشکیل رادیکال‌های آزاد و آسیب DNA و در نتیجه جهش ژنتیکی می‌شود. تکرار این روند می‌تواند منجر به سرطان پوست شود. 90 درصد از سرطان‌های پوست غیرملانومایی به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش خورشید به وجود می آیند.»

چگونه در روزهای ابری، از پوست‌مان در برابر اشعه فرابنفش خورشید محافظت کنیم؟

استفاده از ضد آفتاب

ضد آفتاب دارای خواص ضد پیری پوست و یک نوع است. اشعه فرابنفش خورشید، کلاژن و الاستین (رشته‌های پروتئینی پوست که باعث استحکام آن می‌شود) پوست را تخریب کرده و از انعطاف پذیری آن می‌کاهند، در نتیجه، روند ایجاد خطوط چهره و چین و چروک پوست تسریع می‌شود.» پژوهش‌های متعددی نشان داده که استفاده مرتب از ضد آفتاب دارای اثرات ضد پیری است، اما بهترین این روش‌ها پژوهشی بود که در سال 2013 در استرالیا انجام شد. محققان روند پیری پوست را در 900 مرد و زن استرالیایی طی مدت چهار سال مورد بررسی قرار دادند.

«استفاده منظم از ضد آفتاب موجب کاهش تعداد دفعات پوست می‌شود. این کار حتی در روزهای سرد زمستان و روزهایی که باد شدیدی می‌وزد، خطر ابتلا به سرطان پوست را به شدت کاهش می دهد.

آنها دریافتند افرادی که هر روز از ضد آفتاب استفاده کرده‌اند، هیچ افزایش قابل توجهی در روند پیری پوست شان نداشته اند! در مجموع، روند پیری در آنها 24 درصد کمتر از افرادی بود که از ضد آفتاب استفاده نمی کنند. متوسط سن افراد شرکت کننده در این تحقیق، 39 سال بود؛ بنابراین، این پژوهش نشان داد که هیچ وقت برای آغاز استفاده از ضد آفتاب دیر نیست!»

از محافظ لب حاوی SPF استفاده کنید.

بنیاد سرطان پوست توصیه کرده که در فصل زمستان برای جلوگیری از مضرات اشعه فرابنفش خورشید و حفظ سلامت لب‌ها ، از یک محافظ لب حاوی SPF15 یا بالاتر استفاده کنید. ممکن است بگویید همین حالا هم برای حفظ رطوبت لب در طول ماه های سرد سال، از محافظ لب استفاده می کنیم، اما باید اطمینان حاصل کنید که این محصول ضمن خاصیت مرطوب کنندگی، مانع نفوذ پرتوهای UV در پوست لب شما می شود؛ برای این منظور، به SPF درج شده روی محصول توجه کنید.

عینک آفتابی را فراموش نکنید.

در فصل زمستان، چشم ها در برابر اشعه فرابنفش خورشید به طور کامل محافظت نمی شوند، به ویژه وقتی نور خورشید از روی برف و یخ بازتاب می شود، مگر اینکه عینک آفتابی مناسب با فیلتر ضد UV استفاده کنید. بر اساس گزارش بنیاد سرطان پوست، سرطان پوست پلک چشم، بین 5 تا 10 درصد از کل را در برمی گیرد.

به همین دلیل توصیه می‌شود از عینک آفتابی استفاده کنید تا در زمستان حداقل 99 درصد پرتوهای زیان بار UVB و UVA را دفع کنید. هنگام خرید عینک آفتابی (محافظ یا مخصوص اسکی) عینکی را انتخاب کنید که دارای برچسب مسدودکنندگی حداقل 99 درصدی پرتوهای UV باشد.

از کلاه استفاده کنید.

بنیاد سرطان پوست این نکته مهم را یادآوری می‌کند که سرطان‌های پوست سر و گردن خطر بیشتری دارند، زیرا بیماران مبتلا به این نوع سرطان‌ها، در مقایسه با دیگر انواع سرطان، شانس کمتری برای زنده ماندن دارند. خوشبختانه، در فصل زمستان به سادگی می‌توان از پوست سر در برابر پرتوهای زیان بار نور خورشید محافظت کرد.

بررسی مجله آمریکایی پوست تحت عنوان Archives of Dermatology حاکی از آن است که پوشیدن کلاه در فصل زمستان، می تواند حتی در هوای ابری، از پوست کف سر شما در برابر اشعه فرابنفش خورشید محافظت کند.

توجه به این نکات ساده در فصل زمستان، می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را تا حد زیادی کاهش داده و بروز علایم پیری زودرس را به تأخیر بیاندازد. بنابراین برای حفظ سلامتی خود، فقط کافی است محصولاتی را انتخاب کنید که حاوی SPF مناسب باشند.

منبع:

ژوابکس

youtube.com

dermamiracle.in

دکمه بازگشت به بالا