حوادث و رویدادگزارشگر کسب و کار

گران قیمت ترین اعضای بدن

اعضای بدن شما چقدر می‌ارزند؟/ دست و ساعد به 385 و قیمت شانه به 500 دلار

شاید تصور کنید پس از مرگ بدن شما هیچ ارزشی ندارد، اما بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که تجارت اعضای بدن انسان بازاری چند میلیارد دلاری دارد! بدن‌های افراد مرده همواره در پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. اما تقاضا برای اعضای بدن انسان طی دهه‌های اخیر بسیار بیشتر از عرضه آن بوده و به همین دلیل این تجارت به تجارتی زیرزمینی و کثیف تبدیل شده است. به طوری که افراد سودجو بدون اجازه اقدام به برداشت اعضای بدن و خرید و فروش آن در بازار می‌کنند. در زیر با ارزش اقتصادی برخی از اعضای بدن انسان و نحوه خرید بیمه درمان مسافرتی آشنا می‌شویم.

1- ستون فقرات

از این عضو بدن عموما در آزمون ایمپلنت‌های ارتوپدی توسط جراحان استفاده می‌شود. قیمت آن به 900 دلار می‌رسد. جالب است بدانید که اگر کسی در آمریکا اقدام به تاسیس شرکتی به منظور فروش اعضای بدن برای مقاصد تحقیقاتی و آموزشی کند، هیچ‌کس دقیقا بررسی نمی‌کند که آیا اعضای فروخته شده در این شرکت قانونی تهیه شده‌اند یا خیر.

2- دست، ساعد و شانه

قیمت دست و ساعد به 385 و قیمت شانه به 500 دلار می‌رسد. ساعد و دست عموما تمرینهای جراحی برای آموزش به جراحانی که قصد جراحی‌های سنگین دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیدا کردن این عضو معمولا راحت است. اگرچه پیدا کردن شانه نسبت به دست و ساعد دشوارتر است. چرا که جدا کردن این عضو از بدن سخت‌تر است. این اعضا همچنین برای تحقیقات ارتوپدی و تمرینهای جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

3- قلب

قلب و دیگر ارگانهای درونی بدن عموما توسط جراحان برای مقاصد تمرینی و توسعه تکنیک‌های جدید مورد استفاده قرار می‌گیرند. قیمت آن 500 دلار است. بانک اعضا که توسط اداره کل داروی و غذای آمریکا ایجاد شده، جراحان را مطمئن می‌کند که عضوی که به دست آنها رسیده از راه قانونی به دست آمده است.

4- قرنیه

هر جفت قرنیه نزدیک به شش هزار دلار قیمت دارد. این بافت شفاف در چشم اجازه می‌دهد تا انسان ببیند و بدون آن بینایی مفهومی ندارد. جراحت یا بیماری می‌تواند به تخریب قرنیه منجر شود.

5- کلیه

قیمت کلیه بین 300 تا 500 دلار است. جراحان معمولا از کلیه و دیگر ارگانهای درونی بدن برای آموزش مهارتها و توسعه‌ی تکنیکهای جدید استفاده می‌کنند.

6- سر سالم و دست نخورده

قیمت این عضو حیاتی بدن به شش هزار دلار می‌رسد. سر معمولا توسط پزشکان تروما و جراحان پلاستیک برای تمرین تکنیکهای جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

7- مغز

این عضو عمدتا توسط جراحان مغز و اعصاب برای تمرین روشهای جدید حذف تومور و درمان صدمات مغزی استفاده می‌شود. قیمت آن 600 دلار است.

8- زانو

جراحان ارتوپدی از مفاصل زانو برای تمرین روشهای جراحی کمتر تهاجمی استفاده می‌کنند. قیمت هر زانو 650 دلار است.

9- تاندون

تاندون‌ها عموما در جراحی‌های ارتوپدی برای جایگزینی تاندون یا استخوانهای آسیب دیده توسط تروما، تومور و یا دیگر وضعیتها مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت هر تاندون به هزار دلار می‌رسد.

سوپر استارهای مشهور و بیمه اعضای بدن میلیون دلاری

افراد مشهور و سلبریتی ها معمولا روی به بیمه کردن اعضای بدن خود می آورند مانند ساق پای رونالدو مشهور و خیلی موارد مشابه دیگر. لابد شما هم فیلم های هالیوودی بسیاری دیده اید که در آنها یک مامور بیمه مدام دنبال تبلیغ «بیمه عمر» است و همه از او فرار می کنند. ماموران اداره بیمه، افراد محبوبی نیستند.

بیشتر اوقات از آدم پول می گیرند و در انتها، هم شما و هم او آرزو می کنید که هیچ وقت به خدمات این بیمه نیازمند نشوید! حق هم دارید، حق هم دارند.احتیاج به خدمات بیمه ای مساوری است با تصادف، حادثه، آتش سوزی، مرگ و… با این وجود، همه ما گهگداری مجبوریم تن به خرید بیمه های گران قیمت بدهیم. مثل بیمه شخص ثالث که در ایران اجباری است و همه ملزم به خرید سالانه آن هستند. یا بیمه های آتش سوزی بعضی از مجتمع ها که شهرداری اجباری کرده است.

به غیر از این، خیلی از ما سراغ بیمه بدنه ماشین یا آتش سوزی محل کارمان هم رفته ایم؛ چیزهای با ارزشی که می خواهیم در صورت رخ دادن حادثه، به کمک موسسات بیمه توان مالی تعمیر و بازسازی آنها را داشته باشیم. خلاصه این روزها هر کسی چیز باارزشی داشته باشد، بدش نمی آید آن را بیمه کند. از بیمه ورزشی کودکان بگیرید تا بیمه عمر. در این بین البته سلبریتی ها مثل همیشه وضعیت متفاوتی دارند. آنها که ظاهر و قدرت بدنی شان نقشی اساسی در شهرت شان داشته، در این سال ها بیمه های عجیب و غریبی برای خود خریده اند.

جدیدترین خبر در این حوزه اما مربوط به ماریا کری است. او چند هفته پیش، تارهای صوتی خود را 35 میلیون دلار بیمه کرد! جالب اینجاست که سایت های هالیوودی گزارش داده اند این خواننده قدیمی و ممتاز، پاهای خودش را هم با همین مبلغ بیمه کرده تا جمع ارزش این بیمه خاص را به 70 میلیون دلار برساند. بیمه پا البته در ورزشکاران عجیب نیست. آنها اصولا اعضا و جوارحی که با آن افتخار می آفرینند را با رقم های سرسام آوری بیمه می کنند. خلاصه به همین مناسبت بد ندیدیم عجیب ترین بیمه های خاص ورزشکاران و هنرمندان را با هم مرور کنیم:

قدیمی ترین بیمه اعضای بدن

قدیمی ترین خرید بیمه اعضا و جوارح بدن سلبریتی ها در دهه 20 میلادی و در مورد کمدین مشهور فیلم های صامت آن زمان، بن ترپین (Ben Turpin) رخ داد. او چشم چپش که بخش تاثیرگذاری از هنرنمایی اش را تشکیل می داد، به مبلغ 20 هزار دلار بیمه کرد.

دیوید بکام؛ عضو بیمه شده: پاها و البته صورت زیبایش!

دیوید بکام را این روزها همه با چهره زیبایش به یاد می آورند. موهای لخت و چشم های گیرایش. با این همه روزگاری او صاحب هنرمندترین پاهای زمین چمن بود. سانترهای کات دار یا به قول سرهنگ علیفر «موزی شکل» او هیچ رقیبی نداشت و هنوز هم ندارد. پس اصلا عجیب نیست که کاپیتان سابق تیم ملی انگلیس، روزگاری پاهای خودش را بیمه کرده باشد. این بیمه البته از سوی باشگاه او پرداخت می شد، و گفته می شود ارزش آن به 100 میلیون پوند می رسیده. ظاهرا او در هنگامی که مورد توجه رسانه های عمومی قرار می گیرد و پا به دنیای تبلیغات می گذارد، بیمه پاهایش را به کال بدنش تسری می بخشد.

نکته مهم قرارداد جدید این بود که اگر در اثر حادثه، صورت او دچار تغییر شکل می شد یا از زیبایی بصری اش کاسته می شد، شرکت بیمه موظف بود تمام ضرر و زیان ناشی از عقب نشینی کمپانی های بزرگ برای عقد قرارداد تبلیغاتی با او را متقبل شود. دیلی فاینانس مبلغ کامل بیمه او را 105 میلیون دلار گزارش کرده است.

مانوئل نویر؛ عضو بیمه شده: دست ها

مانوئل نویر را مدرن ترین دروازه بان عصر معاصر می دانند. بازیکنی که ضعف دفاع خطی را به خوبی می پوشاند و با بیرون آمدن های به موقعش مانند یک دفاع پوششی عمل می کند. او در قهرمانی تیم ملی آلمان در جام جهانی 2014 نقشی کلیدی داشت و البته بخشی از موفقیت این سال های بایرن مونیخ هم مدیون است. طبق گزارش ها این دروازه بان در سال 2014 دست های خودش را بیمه کرده است. بیمه ای که هزینه اش سه میلیون یورو شده و از ارزش واقعی آن خبری در دست نیست.

مرو هیوز؛ عضو بیمه شده: سبیل

این بازیکن استرالیایی بازنشسته کریکت، سبیل های بسیار عجیب و غریبی دارد و طبق گفته ها در دوران بازیگری سبیل های خود را 300 هزار دلار بیمه کرده بود. بسیاری این موضوع را یک شایعه می دانند اما سایت های معتبری چون ایندپندنت آن را واقعیتی محض عنوان کرده اند.

لیونل مسی؛ عضو بیمه شده: پاها

همین چند روز پیش بود که مسی به همراه دیگر یارانش موفق شد جام حذفی اسپانیا را هم بالای سر ببرد. او حالا 30 جام را در باشگاه بارسلونا و تیم ملی آرژانتین بالای سر برده و در این زمینه حتی از پله افسانه ای هم جلو زده است. مهاجم ریزنقش باشگاه بارسلونا از دیدگاه بسیاری بهترین بازیکن جهان معاصر است و قطعا قرارداد بیمه بی نظیری باید داشته باشد. تحقیقات نشان می دهد که باشگاه بارسلونا دو پای تکنیکی لئو را طلا گرفته است! آنها بیمه ای 750 میلیون یورویی برای مسی خریده اند تا در صورت مصدومیت او حداقل از لحاظ مالی ضرر نکند.

دکمه بازگشت به بالا