سلامت و دانشگزارشگر کسب و کار

استفاده از بردوفیکس به عنوان کش قارچ

بردوفیکس چیست؟ بردوفیکس یک نوع قارچ‌ کش و باکتری کش بسیار قوی است که امروزه بسیاری از باغداران از آن برای درختان باغ خود استفاده می کنند. در ادامه می خواهیم محلول قارچ کش و کنه کش بردوفیکس و فواید و کاربرد آن و مزایای استفاده از ایمیداکلوپراید را به صورت کامل برای شما شرح دهیم. تا انتهای این مختوا باما همراه باشید.

بردوفیکس چیست؟

بردوفیکس یک محلول بسیار قوی قارچ‌ کش و باکتری کش از ترکیبات مس است که ، به نوعی هم می شود گفت دارای اثر حفاظتی تماسی است. در اغلب مواقع از محلول بردو‌‌فیکس برای پیشگیری و درمان انواع بیماری ها و قارچ ها و آفت ها استفاده می کنند و تاثیرات چشم گیری هم دارد. باید گفت که محلول قارچ کش بردوفیکس جز سموم معدنی است که امروزه برای افرادی که می‌خواهند کشاورزی ارگانیک داشته باشند بسیار توصیه می‌شود. نکته بسیار مهم درباره این محلول قارچ کش این است که اثرات مخربی بر روی انسان و محیط زیست ندارد و هم چنین برخلاف سایر سم ها و محلول های قارچ کش و باکتری کش، مواد باقی مانده آن ها محیط زیست را تهدید نمی کند.

محلول بردوفیکس چه خواص فیزیکی و شیمیایی دارد؟

ویژگی های ظاهری محلول بردو به این صورت است که بردو ، ماده‌ ای آبی رنگ بوده و ماده ژلاتینی با دانه‌ بندی خیلی ریز و چسبندگی بسیار زیاد می‌باشد.پس از آن که محلول بردو روی گیاهان پاشیده می شود ، در اثر رطوبت این محلول به تدریج تبدیل به ترکیبات کمپلکسی می‌شود که در ادامه این فعالیت یون مس آزاد می‌کند. محلول بردو در حالت سوسپانسیون، بدون بافت کریستالی است و به‌ صورت توده به هم‌ چسبیده و یک نواخت روی گیاه کاملا می‌نشیند. در حالی‌ که، سایر ترکیبات مسی مانند اکسی کلرور مس به دلیل داشتن بافت کریستالی، ذراتی جدا از هم داشته و کتر بر روی گیاه می‌ نشینند.

ویژگی های محلول بردوفیکس:

 ماندگاری بالا:

اولین ویژگی این محلول فوقالعاده ، داشتن ماندگاری بسیار بالا است که حتی بعد از بارش‌ های طولانی روی گیاهان باقی می‌ماند.

جلوگیری از سرما زدگی:

دومین ویژگی مهم محلول بردو این است که از گیاهان در مقابل سرما زدگی های شدید مقاومت می‌کند و دلیل آن هم این است که ، باکتری‌ هایی که هسته اولیه بلور یخ را تشکیل می‌دهند را از بین می‌برد ، و همین کار اثرات منفی ناشی از سرما زدگی را کاهش می‌دهد.

باعث دوری حشرات از گیاه می‌شود:

محلول بردوفیکس برای حشراتی مانند زنبور عسل بی خطر بوده است و دافع حلزون و حشراتی مانند زنجرک و موریانه است. نکته قابل ذکر این است که این محلول قارچ کش برای آبزیان بسیار خطرناک است و باعث مرگ آن ها می‌شود.

 محلول بردوفیکس چه کاربردی دارد؟

از این محلول قارچ کش ، در تنه درختان ميوه هسته‌ دار، بيماری غربالی در درختان ميوه، پيچيدگی برگ در هلو، گموز مرکبات، گموز در پسته، پوسيدگی فيتو فترايی طوقه درختان هسته ‌دار و دانه ‌دار، پوسیدگی میوه درخت انار، شانکر سيتوسپورايی درختان ميوه ، شانکر باکتريايی ليموترش، آتشک درختان ميوه دانه‌دار، لکه‌ آجری در بادام و آنتراکنوز در گردو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زمان مصرف بردوفیکس

1- بعد از ریزش 70 درصد برگ ها (بردوفیکس 10 در 1000)

2- قبل از تورم جوانه ها (بردوفیکس 10 در 1000)

3- بعد از ریزش گلبرگ ها (بردوفیکس 5 در 1000)

4- بعد از تشکیل میوه (بردوفیکس 5 در 1000)

بهتر است از چه قارچ کشی استفاده کنیم؟

اصولا یکی از دغدغه های کشاورزان و باغداران این  است که از چه استفاده کنند؟ باید بدانید که  قارچ‌ها در شرایطی با هوا و خاک مرطوب، و تهویه ضعیف رشد می‌کنند شما می‌توانید انواع سموم قارچ کش و آفت کش را که شامل مدل‌های پودری و مایع هستند، خریداری و از آنها استفاده کنید.برخی محصولات و سموم اعم از قارچ کش ها و باکتری کش ها  کاربردهای مختلفی دارند، و ممکن است مشکل همه گیاهان را برطرف نکنند، یا به آنها آسیب بزنند.

آفت کش ها معمولا به‌صورت کنسانتره به فروش می‌رسند، و باید آنها را با نسبت مناسب با آب ترکیب کنید. البته همه مدل‌های پودری برای تهیه اسپری نیستندو زمانی کابرد دارند که گیاهمرطوب  وخیس نباشد. نمونه‌های مایع را می‌توان برای اسپری کردن شاخ و برگ گیاهیا آبیاری کمپوست استفاده کرد.

قارچ کش بردوفیکس چیست؟

که برای  طیف وسیعی از گیاهان توصیه می‌شود  نوعی قارچ‌کش و باکتری کش مسی است که دارای  اثر محفاظتی تماسی است و برای پیشگیری و درمان بیماری‌های قارچی و باکتریایی گیاهان استفاده میشود. اهمیت قارچ کش بردوفیکس در این است که  جز معدود سموم معدنی است که در کشاورزی ارگانیک استفاده  می‌شود و اثر نامطلوب بر انسان و محیط زیست ودوستدار محیط زیست است.

خواص قارچ کش بردوفیکس

محلول بردوفیکس ماده‌ای آبی رنگ، غیرمتبلور، ژلاتینی با دانه‌بندی خیلی ریز و چسبندگی بسیار زیاد  است. در حالت ذرات معلق یا سوسپانسیون،این محلول  بدون بافت کریستالی است و به‌صورت توده بهم‌چسبیده و یکنواخت روی گیاه کاملا می‌نشیند. پس از پاشیده شدن روی گیاهبه تدریج تبدیل به ترکیبات کمپلکسی می‌شود که مرتبا بون مس رهامی‌کند.

 از مزایای این محلول ماندگاری بالای آن است که پس از بارش‌های طولانی همچنان روی گیاه باقی می‌ماند. این محلول به دلیل از بین بردن باکتری‌های بلور یخ ، اثرات منفی ناشی از سرمازدگی را کاهش می‌دهد.محلول بردوفیکس جزء سالمترین سموم است و علی رغم اینکه دافع حشرات است در عین حال برای زنبور عسل کاملا بی خطر است.

زمان مصرف قارچ کش بردوفیکس

زمان استفاده از سم بردوفیکس جهت پیش گیری از بیماری ها در سه نوبت شامل برگ ریزان در پاییز ، زمستان قبل از بیدار شدن درختان و بعد از تشکیل میوه است.در فصل خزان هنگام محلول‌پاشی به تنه و شاخه درخت، دقت کنید حتما برگ‌های روی زمین را هم به قارچ‌کش آغشته نمایید تا قارچ از طریق برگ و خاک آلوده به درخت انتقال پیدا نکند.

مصرف قارچ کش بردوفیکس

در  زمان سم پاشی پس از ریزش برگ ها محلول بردوفیکس باغلظت 10 در هزار استفاده میشود. مرحله بعد قبل از جوانه زنی است که  به نسبت 10 در هزار اواخر اسفند استفاده میشود. کاربرد این محلول بعد از تشکیل میوه  به نسبت 5 در هزار است. به طور کلی متناسب با سطح کشاورزی، باغ یا باغچه ی خود محلول سازی و استفاده از قارچ کش بردوفیکس را انجام دهید.

موارد مصرف قارچ کش بردوفیکس

از موارد مصرف می‌توان به کنترل طیف وسیعی از بیماری‌های گیاهی مانند شانکر‌های باکتریایی و قارچی درختان میوه مانند شانکرسیتوسپورایی، نکتریایی وغیره،سوختگی‌های باکتریایی و قارچی، سفیدک‌های داخلی و غیره اشاره کرد.

مصرف قارچ کش بردوفیکس در کشاورزی

قارچ کش و باکتری کش بردوفیکسعلیه شانکر باکتریایی در درختان میوه هسته‌دار، بیماری غربالی در درختان میوه، پیچیدگی برگ در هلو، گموز مرکبات، گموز در پسته، پوسیدگی فیتوفترایی طوقه درختان هسته ‌دار و دانه ‌دار، پوسیدگی میوه درخت انار، شانکر سیتوسپورایی درختان میوه، شانکر باکتریایی لیموترش، آتشک درختان میوه دانه‌دار، پیچیدگی برگ هلو، لکه‌ آجری در بادام و آنتراکنوز در گردو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سم یکی از راه‌های اصلی کنترل و مبارزه با قارچ‌های میوه درخت انار است. از قارچ کش بردوفیکس برای هم استفاده میشود. برای هم به میزان5درهزارلیترآب استفاده میشود تا از بیماری سفیدک دروغی یا کرکی گوجهفرنگی پیشگیری شود.

قارچ کش گیاهان آپارتمانی

نحوه استفاده از قارچ کش برای ،  میزان و روش استفاده از قارچ کش‌ها روی بسته‌بندی آنها درج شده است. اما در نحوه استفاده از اسپری قارچ کش یا پودر آن، دانستن برخی نکات لازم است.به عنوان یکاصل کلی پودر را به نسبت ۲یا۳ به ۱۰۰۰ در آب حل کنیم.  محلول اماده شده را  در همان روز استفاده کنید و باقی محلول را دور بریزید و سمپاش را کاملا بشویید.

در دوران رشد گیاه، می توان هر ۵ تا ۷ روز از قارچ کش برای درمان گیاه استفاده کرد.پیشنهادمیشود که برای استفاده از قارچ کش برای گیاهان آپارتمانی، گلدان گل آلوده را به حمام منتقل کنید. بعد محلول را مستقیما روی شاخ و برگ خشک گیاه اسپری کنید؛ تا حدی که قارچ‌کش از آن بچکد.یکی از نکات مهم در طریقه استفاده از قارچ کش برای گیاهان، توجه به پشت برگ‌ها و محل اتصال آنها به ساقه‌هاست؛ چون تعداد زیادی از قارچ‌ها در این مناطق پنهان می شوند.

قارچ کش بردوفیکس برای گیاهان آپارتمانی زیر نظر کارشناسان گل و گیاه

طیف گسترده‌ای از محصولات و سموم کشاورزی برای کمک به از بین بردن آفات و بیماری‌ها در گیاهان وجود دارد. برای استفاده از هرکدام از این محصولات، باید دستورالعمل استفاده از آنها را به دقت بخوانید، و مو به مو اجرا کنید. این موضوع در طریقه استفاده از قارچ کش برای گیاهان خانگی هم صادق است.

بردوفیکس ،قارچ کش و باکتری کشی است که برای پیشگیری،درمان وکنترل طیف وسیعی ازبیماری های درختان میوه دانه دار،هسته دار ،نیمه گرمسیری خزان دار،خشکباری،همیشه سبز،دانه ریز،صیفی،زینتی وغیرمثمرتوصیه می شود . جوانه بان در کنار شما هستند تا به شما در زمینه نحوه استفاده از این  قارچ کش دوستدار محیط زیست یاری رسانند

ویژگی‌ها و مشخصات محصول

 • جنس: مایع
 • تهیه شده از مواد: –
 • عملکرد اصلی: قارچ کش
 • نوع بسته بندی: بطری پلاستیکی
 • ابعاد : –
 • وزن: 100سی سی و یک لیتری
 • بو: ندارد

خواص فیزیکی و شیمیایی محلول بردوفیکس

محلول بردو ماده‌ای آبی رنگ، غیرمتبلور، ژلاتینی با دانه‌بندی خیلی ریز و چسبندگی بسیار زیاد می‌باشد که پس از پاشیده شدن روی گیاه، در اثر رطوبت و گازکربنیک، به تدریج تبدیل به ترکیبات کمپلکسی می‌شود که مرتبا بون مس آزاد می‌کند. محلول بردو در حالت سوسپانسیون، بدون بافت کریستالی است و به‌صورت توده بهم‌چسبیده و یکنواخت روی گیاه کاملا می‌نشیند. درحالی‌که سایر ترکیبات مسی مانند اکسی کلرور مس، به دلیل داشتن بافت کریستالی، ذراتی جدا از هم داشته و کتر بر روی گیاه می‌نشینند.

ویژگی‌های محلول بردوفیکس

 • دیرپایی و ماندگاری: دیرپایی و ماندگاری بالایی دارد. همچنین پس از بارش‌های طولانی روی گیاه باقی می‌ماند.
 • جلوگیری از سرمازدگی: محلول بردو به دلیل از بین بردن باکتری‌هایی که هسته اولیه بلور یخ را تشکیل می‌دهند، اثرات منفی ناشی از سرمازدگی را کاهش می‌دهد.
 • دافع حشرات: محلول بردو برای زنبور عسل بی خطر بوده و دافع حلزون و حشراتی مانند زنجرک و موریانه است. این محلول برای آبزیان خطرناک است.
 • سمیت: محلول بردو جزء سالمترین سموم می‌باشد.

کاربرد محلول بردوفیکس

این  در ایران علیه شانكر باكتريايی در درختان ميوه هسته‌دار، بيماری غربالی در درختان ميوه، پيچيدگی برگ در هلو، گموز مرکبات، گموز در پسته، پوسيدگی فيتوفترايی طوقه درختان هسته ‌دار و دانه ‌دار، پوسیدگی میوه درخت انار، شانکر سيتوسپورايی درختان ميوه، شانکر باکتريايی ليموترش، آتشک درختان ميوه دانه‌دار، پيچيدگی برگ هلو، لکه‌ آجری در بادام و آنتراکنوز در گردو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این سم یکی از راه‌های اصلی کنترل و مبارزه با قارچ‌های میوه درخت انار است. روش و زمان مناسب استفاده از این قارچ کش برای درختان انار در مطلب “بیماری‌های قارچی میوه انار و روش مبارزه با آن” بیان شده است. از دیگر مصارف سم بردو در سایر کشورها می‌توان به كنترل طيف وسيعی از بيماری‌های گیاهی مانند شانکر‌های باکتريايی و قارچی درختان ميوه مانند شانكر سيتوسپورايی، نكتريايی و غيره، سوختگی‌های باكتريايی و قارچی، سفيدک‌های داخلی و غيره اشاره کرد.

تهیه محلول بردوفیکس دست‌ ساز

محلول بردوفیکس از مخلوط محلول سولفات مس (کات‌کبود) و دوغاب هیدروکسید کلسیوم (آهک) بدست می‌آید. در واقع محلول بردو، سولفات مسی است که با آهک خنثی شده است. لذا باید توجه داشت که به علت خنثی شدن، محلول بردوی دست‌ساز را باید به اندازه مصرف روزانه تهیه نمود و از نگهداری آن برای مصرف روزهای بعد خودداری کرد.

دکمه بازگشت به بالا