اجتماعگزارشگر کسب و کار

برای رفع بوی بد فاضلاب چه باید کرد؟

9 روش خانگی رفع بوی بد فاضلاب

بوی بد فاضلاب یکی از مواردی است که اگر شدید شود، قبل از اینکه شما بتوانید آن را از خانه دور کنید، شما را از خانه تان بیرون خواهد کرد. بوی بد فاضلاب از جمله مشکلاتی است که بسیاری از خانم ها با آن در آشپزخانه رو به رو هستند و این مشکل آرامش ساکنین یک ساختمان را سلب می کند.

این بو می تواند به دلیل انتشار گازهای مختلف نظیر سولفید هیدروژن،‌ آمونیاک، دی اکسید کربن، متان، نیتروژن و هیدروژن باشد. این گازها عمدتا در اثر رسوب گرفتگی جداره لوله یا وجود پسماند در لوله ها مانند چربی وغیره انتشار می یابند. برای رفع این بوی آزاردهنده، تنها راه از بین بردنِ منبع ایجاد گازهای فاضلاب در آشپزخانه، حمام و توالت است. در ادامه این مقاله از مجموعه لوله بازکنی؛ به بیان روش هایی تاثیرگذار برای رفع این بوی آزاردهنده در خانه ها می پردازیم.

علت نشت بوی بد فاضلاب چیست؟

نشت گاز از فاضلاب می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در این جا به شایع ترین آن ها اشاره می کنیم:

بررسی سیفون توالت

یکی از دلایل مهمی که باعث تراوش بوی بد از توالت می شود سیفون توالت است. این سیفون اگر به اندازه کافی دارای آب نباشد، در جلوگیری از پخش بو ناتوان خواهد بود.

وجود جامدات و فضولات در سیفون

ساختار U شکل سیفون باعث می شود فضولات و جامداتی در آن باقی مانده و وارد چاه نشوند. بهترین راه برای رفع این مشکل استفاده از فلاش تانک است. وجود این فضولات سبب می‌شود هنگام استفاده از لوله ها، آن مواد فاسدشده و بوی غیر قابل تحملی ایجاد کنند. معمولا این مشکل با ریختنِ آب برطرف می شود. اگر بعد از ریختنِ آب نتیجه ای حاصل نشد، استفاده از دریل و فنر برقی مخصوص، می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

وجود پسماندها در لوله ها

باقی ماندن مواد فاسد در لوله های آشپزخانه باعث ایجاد بوی بد و آزاردهنده می شود. چربی ها و پسماند مواد غذایی زمانی که از سینک ظرفشویی استفاده می کنید ناخواسته وارد لوله ها می شوند و فاسد شدن آن ها در لوله ها در دراز مدت سبب ایجاد بوی نامطبوع می شود که این بو بعد از استفاده از آب داغ تشدید خواهد شد. یکی از راه های از بین بردنِ این بو استفاده از روش های خانگی است. اگر از انجام این روش ها نتیجه ای حاصل نشود، فنر برقی گزینه دیگری است که ارزش امتحان دارد.

کهنه شدن لوله ها و پر شدن فاضلاب

پر شدن فاضلاب یکی دیگر از دلایل آشکار برای ایجاد بو در فضای حمام و توالت شما است. ترکیدنِ لوله ها یا نشت فاضلاب که در اثر ترکیدگی یا سرمازدگی و حتی فرسودگی ایجاد می شود نیز باید مورد بررسی قرار گیرند؛ زیرا در بسیاری از موارد دلیل ایجاد بوی نامطبوع هستند.

فرسودگی چاه فاضلاب

این مشکل بیشتر در ساختمان ها و خانه های قدیمی ایجاد می شود. ایجاد بوی بد از فاضلاب و رسوب لجن در دیواره چاه ها سبب ایجاد بوی نامطبوع می شود.

روش های خانگی برای رفع بوی فاضلاب

امروزه روش های متعددی و جرم گیرهای طبیعی برای از بین بردن بوی فاضلاب ها ارائه شده و ما تلاش کرده ایم تا موثرترین راهکارها را در این مقاله در اختیار شما قرار دهیم. قبل از هرچیز باید بدانید که این روش ها بیشتر برای جلوگیری از ایجاد بوی نامطلوب از فاضلاب ها و کاهش نسبی بو است. اگر با انجام روش های زیر بوی بد خارج‌شده از فاضلاب منزلتان از بین نرفت، کمک‌گرفتن از یک متخصص برای حل شکل امری ضروری به شمار می رود.

ترکیب جوش شیرین و سرکه

ترکیب این دو ماده یکی از محلول های خانگی مشهور است که در باز شدنِ لوله ها و از بین بردنِ بوی بد آن ها نقش دارند. البته منظور از ترکیب، مخلوط کردن این دو با یکدیگر نیست بلکه هر کدام را جداگانه و به دنبال هم استفاده می کنیم. ابتدا نصف استکان جوش شیرین را در لوله ای که بوی فاضلاب می دهد می ریزیم. بعد از ریختنِ جوش شیرین، یک الی دو لیوان سرکه را با فواصل چند دقیقه ای به داخل لوله اضافه می کنیم. ترکیب این دو ماده در لوله ها رسوبات چربی و بوی بد را از بین برده و در عین حال بی خطر است. پوشاندن روی لوله با یک چهارم قاشق جوش شیرین و دو قاشق سرکه به مدت ۲۴ ساعت یکی دیگر از راه های از بین بردن بوی بد فاضلاب است.

ریختن آب در سیفون توالت

پیش از این در توضیحات بیان کردیم که سیفون قسمتی از لوله فاضلاب است که با نگه داشتن آب در خود مانع از نفوذ گازها به خارج از لوله فاضلاب توالت می شود. اگر سیفون توالت منزلتان آب را در خود نگه نمی دارد باید بصورت مرتب با ریختن آب درون آن، مانع از خروج گازهای بد بو شوید. البته این راه، راه حلی دائمی برای از بین بردن این مشکل نیست. برای از بین بردن بوی بد فاضلاب ها بصورت دائمی متخصصان در این زمینه می توانند بهترین انتخاب برای شما باشند.

نوشیدنی های گازدار و جوش شیرین

نوشیدنی های گازدار نظیر نوشابه به تنهایی خاصیت اسیدی دارند. آن ها به دلیل داشتن فرمول ساختاری خاص عامل گرفتگی را نرم کرده و راه لوله ها را باز می کنند. خاصیت اسیدی سبب از بین رفتن جرم ها تا حدود زیادی می شود و بوی نامطبوع را نیز کاهش می دهد. ترکیب این ماده با جوش شیرین باعث ایجاد یک محلول قوی برای از بین بردنِ جرم لوله ها، پسماندها و چربی ها است. برای این کار ابتدا یک فنجان جوش شیرین را داخل لوله بریزید و پس از آن نوشابه را با فاصله به لوله اضافه کنید. اجازه دهید یک ساعت لوله ها خشک بماند و سپس آن ها را با آب سرد شستشو دهید. این کار عوامل ایجاد کننده بو را از بین خواهد برد و به همراه آن بوی بد نیز از بین می رود.

ترکیب نمک و جوش شیرین

نمک از جمله موادی است که برای گندزدایی از آن استفاده می کنند. ترکیب این ماده با جوش شیرین محلولی بسیار قوی ایجاد می کند که می تواند سخت ترین جرم ها را از بین ببرد. برای استفاده از این محلول ابتدا یک لیوان نمک را داخل لوله ریخته و سپس از طریق کتری دارای آب جوش به میزان یک لیوان آب داخل لوله ها بریزید. بعد از این امر متوجه خواهید شد که دیگر بوی بدی از لوله ها خارج نخواهد شد.

مایع ظرفشویی و آب

آسان ترین راه برای از بین بردنِ چربی ها و پسماندهای موجود در دیواره لوله ها استفاده از ترکیب مایع ظرفشویی با آب داغ است. برای این کار ابتدا درپوش مربوط به سینک ظرفشویی را بر روی آن قرار دهید و سپس ظرفشویی را پر از آب کنید.

مخمر نان و آب جوش

مخمر نان یکی از موادی است که هرگونه آلودگی نظیر چربی ها یا پسماندهای غذایی موجود در لوله ها را از بین می برد. برای استفاده از این روش لازم است یک ظرف را پر از آب جوش کرده و بسته مخمر نان را اضافه کنید. صبر کنید تا این دو کاملا در هم حل بشوند.

سپس این ترکیب را درون لوله ای که دارای بوی نامطبوع است بریزید و تا ۲۴ ساعت از ریختن آب درون آن لوله خودداری کنید. بعد از این مدت می‌توانید با ریختنِ آب سرد درون لوله، آن را کاملا شستشو دهید. اگر بعد از انجام این فرایند باز هم بویی به مشامتان می رسد می توانید این روش را چندین بار تکرار کنید تا کاملا بوی فاضلاب را از بین ببرید. حال با اضافه کردنِ مایع ظرفشویی محلولی به دست می آید که در از بین بردنِ چربی ها تاثیر بسزایی دارد. درپوش مخصوص به ظرفشویی را بردارید تا محلول به دست آمده وارد لوله شود. بعد از یک ساعت لوله ها را با آب سرد بشویید.

ترکیب نوشابه و جوش شیرین و سرکه

این محلول قوی معمولا زمانی استفاده می‌شود که شما از انجام روش های دیگر ناامید شده‌باشید. روش مصرف این ترکیب که بیشتر برای رفع بوی بد توالت کاربرد دارد به شرح زیر است:

ابتدا نصف یک بطری نوشابه را داخل لوله بریزید. سپس به ترتیب یک فنجان جوش شیرین و یک لیوان سرکه به لوله اضافه کنید. بعد از گذشت یک ساعت با اضافه کردن یک کتری آب جوش تمام املاح و پسماندهای موجود در لوله را از بین ببرید.

ترکیب جادویی لیمو، نمک، جوش شیرین و یخ

این ترکیب فوق العاده روشی موثر برای رفع بوی فاضلاب منزل شما است. اگر فکر می کنید تمام راه ها را امتحان کردید و نتیجه ای نگرفته اید، پیشنهاد ما به شما استفاده از این روش است. فقط کافی است چهار مرحله زیر را به ترتیب انجام دهید تا نتیجه را ببینید:

۱.ترکیب نمک و جوش شیرین را داخل لوله هایی که بوی بدی دارند بریزید.

۲.سپس روی این ترکیب آب بریزید و ۳۰ دقیقه صبر کنید.

۳. در مرحله سوم تکه های یخ را به همراه لیمو روی لوله قرار دهید و صبر کنید تا یخ ها کامل ذوب شوند.

۴. در انتها تکه های لیمو را بردارید و لوله ها را با آب ولرم شستشو دهید.

استفاده از خوشبو کننده ها

البته که این روش برای از بین بردنِ دائمی بو در محیط خانه شما نیست. اما می‌تواند گزینه خوبی در شرایط خاص نظیر مهمانی ها باشد. با استفاده از این خوشبو کننده ها شما می توانید بوی نامطلوب را از بین ببرید و فضایی خوشبو را در خانه تان ایجاد کنید. اما در نظر بگیرید که برای از بین بردنِ دائمی بوی بد فاضلاب باید موارد بالا را امتحان کنید یا در صورت نیاز با متخصصین در این زمینه گفت و گو کنید.

اشتباهات رایج در رفع بوی فاضلاب

بر خلاف تصورها، استفاده از اسید و جوهر نمک برای تمیز کردن لوله ها عملی اشتباه است. قبل از هر چیز باید بدانیم که اسید به دلیل داشتن حالت مایع تنها بخشی از لوله که در کف قرار دارد را پاکسازی کرده و دیواره لوله ها را تمیز نخواهد کرد؛ بنابراین بوی بد را از بین نخواهد برد. همچنین اسید باعث ایجاد پوسیدگی در اتصالات لوله ها و از بین رفتن چسب بین آن ها می شود. این کار در نهایت باعث ایجاد نشتی فاضلاب و ایجاد بوی بد می شود. بنابراین استفاده از اسید و مواد شیمیایی را کنار بگذارید و راه حل های ایمن تر را امتحان کنید.

کلام پایانی

برای از بین بردنِ بوی نامطلوب خارج‌شده از فاضلاب روش های خانگی زیادی وجود دارد که با توجه به مواد در دسترستان می‌توانید از آن ها استفاده کنید. به کارگیری از این روش ها باعث می شود از شر بو فاضلاب در منزلتان راحت شوید. چیزی که مهم است این است که این روش ها برای از بین بردن موقت و نسبی بوها بوده و برای اینکه مشکلتان کاملا برطرف شود وجود یک متخصص الزامی است. ریختنِ اسید و مواد شیمیایی نیز با از بین بردنِ لوله ها خسارات زیادی به همراه دارند. پس بهترین کار این است که به سراغ روش هایی برویم که پیش از این در این مقاله به آن ها اشاره کردیم. مهم ترین مزیت این روش ها این است که ضرری برای شما به همراه ندارند و هزینه کمتری را نیز به همراه دارند.

منبع مقاله:

لوله بازکنی خانی

لوله بازکنی ستارخان

دکمه بازگشت به بالا