اجتماعگزارشگر کسب و کار

برای یادگیری سئو از کجا شروع کنیم؟

 سئو چیست؟

تعریف های زیادی برای سئو صفحه محصول و بطور کلی سئو وجود دارد و مهمترین آن به معنی بهینه ساختن صفحات وبسایت برای موتور جستجو می باشد. اما این نکته لازم است تا بدانید هدف ما در سئو، موتور جستوی گوگل و یا دیگر موتور جستجوها نیستند، بلکه هدف ما بدست آوردن رضایت کاربران است. برای آنکه بدانیم سئو چیست بصورت ساده و روان می توان گفت، فعالیت ها و تمام کارهایی که انجام می دهیم تا وبسایت ما در گوگل رتبه بهتری بگیرد و افراد زیادی را به خود جذب کند را سئو می گوییم.

SEO → Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو می باشد، که امروزه با توجه به اهمیت رضایت کاربر این عبارت به Search Experience Optimization تغییر کرده است. حالا با مفهوم سئو آشنا شدیم و می دانیم که تعریف کلی سئو چیست اما برای پاسخ به این سوال اساسی که یادگیری سئو را از کجا شروع کنیم لازمه که بگیم اولین گام برای یادگیری سئو آموزش است.

مراحل یادگیری سئو

اشنایی با میزان علاقه ی خود

اولین و مهمترین مسئله برای شروع سئو و یا شروع کار در هر زمینه ای دانستن میزان علاقه ی شما به آن می باشد. اگر برای شروع هر کاری و وارد شدن به هر کاری تردید دارید ابتدا بهتر است تا آن را تجربه کنید. در رابطه با سئو نیز ابتدا لازم است تا از آموزش های رایگان استفاده کنید، که می توانید از آموزش سئو رایگان مهدی نجاری که شامل ویدئوهای رایگان با آموزش عملی همراه با توضیحات کامل و اصولی می باشد استفاده کنید. آنگاه پس از گذراندن آموزش های رایگان می توانید میزان علاقه ی خود را به سئو بسنجید و با دیدی روشن و ذهنی باز مسیر خود را برای ادامه این ماجرای یادگیری سئو انتخاب کنید.

آموزش خصوصی و شرکت در دوره سئو

گام دوم برای اینکه بدانیم یادگیری سئو را از کجا شروع کنیم می توان به آموزش خصوصی و دوره های آموزش سئو اشاره کرد. شاید برایتان سوال باشد که آیا آموزش و کلاس های خصوصی برای یادگیری سئو اجباری است؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت، خیر اما با کلاس و آموزش خصوصی سئو در زمان کوتاهی تمامی مسائل مربوط به سئو را می آموزیم. اما بدون کلاس و مدرس این پروسه زمان بر می باشد.

کارآموزی و استخدام

هر آنچه که در کلاس های خصوصی و یا آموزش های رایگان آموختید تنها نیمی از ماجرا می باشد، تا زمانیکه شما نتوانید آن آموزش ها را اجرا کنید کاربردی ندارند. پس نیاز است تا بعنوان کارآموز در کنار یک تیم واقعی و حرفه ای به کارآموزی بپردازید تا بتوانید با چالش های واقعی در پروژه ها روبه رو بشوید و یا می توانید یک پروژه واقعی را برای خود استارت بزنید تا بتوانید هر آنچه را که آموخته اید، تکرار و تمرین کنید تا برای پروژه های بزرگتر و ورود به بازار کار آماده شوید.

گاهی اوقات افراد بسیاری پس از گذراندن دوره های آموزشی طولانی اما بی اثر زمان و پول خود را هدر می دهند. پس بهتر است برای انتخاب  دوره های آموزشی خصوصی و یا حتی رایگان وسواس به خرج دهیم. پس از گذاندن دوران کارآموزی شما با تجربه هایی که دارید می توانید کار خود را بصورت رسمی آغاز کنید و وارد بازار کار شوید. البته نیاز به یاد آوری است که تمام این مسائل به تلاش خود شخص نیز بستگی دارد.

یادگیری سئو چقدر طول می کشد؟

سوال جالبی است! این سوال بارها و بارها بصورت متفاوتی پرسیده می شود و حتی شما که در حال خواندن این مقاله هستید نیز ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که یادگیری سئو چقدر طول می کشد؟

این جمله را به یاد داشته باشید سئو پایان ندارد. اگر بعنوان یک سئوکار قصد یادگیری سئو را دارید این را باید بدانید آموزش برای شما هیچوقت پایان ندارد. اما هدف از این صحبت ها چیست؟ یکی از ویژگی های مهم و حائز اهمیت یک سئوکار یادگیری مستمر او می باشد، شاید در ذهنتان سوال ایجاد شود، پس چگونه می توانیم سئو را یاد بگیریم و وارد بازار کار سئو شویم؟ دقت کنید مدت زمانی که شما برای یادگیری سئو نیاز دارید تا بتوانید وارد بازار کار شوید ممکن است کوتاه باشد و به خود شما بستگی دارد امـــا برای حرفه ای شدن و ادامه مسیر نیاز به یادگیری پیوسته می باشد.

چگونه متخصص سئو شویم؟

اکثر افرادی که شروع به یادگیری سئو می کنند، در ابتدای راه در ذهن خود این سوال را دارند که چگونه متخصص سئو شویم و برای رسیدن به آن تلاش می کنند. ابتدا لازم است بدانیم متخصص سئو کیست و چه وظایفی دارد؟ متخصص سئو به شخصی اطلاق می شود که با انجام مسائل و کارهای مربوط به بهینه سازی وبسایت تلاش می کند تا وبسایت در گوگل و یا دیگر موتورهای جستجو رتبه بهتری دریافت کند و بازدید بیشتری داشته باشد.

متخصص سئو چه وظایفی دارد؟

 • ارزیابی و حل مسائل وبسایت به درستی و اثرگذار
 • داشتن استراتژی و برنامه ریزی برای پیشرفت و بهبود سایت
 • بررسی پیوسته سایت هدف
 • قدرت حل مسائل و مشکلات وبسایت در زمان خاص

چگونه سئو کار حرفه ای شویم؟

همانطور که در بخش ها و گام های ابتدایی گفته شد، برای یادگیری سئو می توان در تمام مراحل از منابع رایگان استفاده کرد و از طریق آن بصورت کامل سئو را یاد گرفت اما اگر می خواهید پاسخ سوال چگونه متخصص شویم را بیابید، نیاز است بگوییم علاوه بر آموزش رایگان و همچنین کلاس های خصوصی، نیاز است تا شما تمرین و تکرار پیوسته همراه با آموزش های خود داشته باشید، زیرا متخصص سئو باید دارای علمی تخصصی باشد تا بتوان او را متخصص سئو دانست.

برای حرفه ای شدن در هر زمینه و هر کاری نیاز است تا تمامی چالش ها و مشکلات آن زمینه را بشناسیم، تجربیات خود را در زمینه کاری خود بالا ببریم تا بتوانیم هنگام برخورد با موضوعات مختلف بهترین راه حل را انتخاب کنیم. از این رو برای اینکه بدانیم چگونه سئو کار حرفه ای شویم، نیاز است تا با تمامی مسائل سئو آشنا شویم. از جمله مسائلی مانند عملکرد موتورهای جستجو را بدانیم تا نحوه رفتار با آن ها را بشناسیم. پایه و اساس سئو مفاهیم اولیه و پایه می باشد که لازم است تا با زوایای مختلف مفاهیم آشنا شویم.

همچنین ابزارهایی وجود دارد که شخصی با دانش ابتدایی در سئو نمی تواند از آن استفاده کند و اهمیت و ارزش آن را درک کند. اما برای اینکه یک سئوکار حرفه ای شویم نیاز است تا ابزارها را دقیق بشناسیم و از بهترین ابزارها برای آنالیز سایت موردنظر استفاده کنیم تا بصورت حرفه ای وبسایت را آنالیز کنیم. بعنوان مثال می توان به دو ابزار و از ابزارهای مورد استفاده سئوکاران اشاره کرد. مسئله بعدی که برای پاسخ به سوال چگونه سئوکار حرفه ای شویم، می توان این را گفت که الگوریتم های گوگل پیوسته در حال تغییر می باشند و شما نیز برای تبدیل شدن به یک سئو کار حرفه ای نیاز است تا اطلاعات و علم ود را بروز کنید و همچنین از تکنیک های مهم در سئو استفاده کنید.

چرا سئو یاد بگیریم؟

اگر هنوز هم دچار تردید هستید که چرا سئو یاد بگیریم، دو نکته را در ادامه با دقت مطالعه فرمایید.

 1. زمانی که سایت شما بهینه می شود، در سایت هایی با هدف فروش که بیشتر از ۹۰% سایت ها هدف فروش دارند، درآمد اینترنتی آن ها نیز افزایش می یابد. زیرا توسط سئو می توان کاربران زیادی را به سمت سایت خود کشاند.
 2. سئو دقیقا مانند یک بازاریابی عمل می کند که می توان با استفاده از تمامی آنچه در وبسایت مهدی نجاری در رابطه با آموزش سئو گفته شده، بسیار موثر سایت خود را بهینه کنید و به هدف فروش بالا برسانید.

آموزش خصوصی سئو

همانطور که پیش تر در ابتدای این مقاله یادگیری سئو را از کجا شروع کنیم به آن اشاره کردیم یادگیری سئو بدون داشتن مربی و تدریس خصوصی امکان پذیر است اما ممکن است بسیار زمان بر باشد، از این رو اگر انتخاب شما آموزش خصوصی سئو برای یادگیری سئو می باشد.

آموزش رایگان سئو در برابر آموزش پولی

به عنوان صنعتی که هنوز در مراحل ابتدایی است، اکثر دانشگاه  ها به طور رسمی دروس سئو را تدریس نمی کنند. خوشبختانه، شما می توانید همه ی چیزهای مورد نیاز خود را به صورت آنلاین یا از طریق مانند موسسه ی دارکوب بیاموزید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، برای اکثر سئوکاران شروع یادگیری سئو به صورت خودآموز انجام می شود و عمدتاً از استفاده می کنند. حقیقت این است که دروس سئو به راحتی قابلیت آموزش غیرحضوری را دارند.

بعلاوه درست است که آموزش های رایگان زیادی برای یادگیری سئو صفحه محصول وجود دارد اما بیشتر آنها اطلاعات نخ نما و سوخته ای هستند یا از داخل آموزش های پولی برداشت شده اند و بسیاری از مواقع جسته و گریخته بودنشان باعث می شود نتوانید به خوبی بر مباحث مسلط شوید. در مقابل استفاده از کلاس های پولی که در موسسات معتبر برگزار می  شوند (حال به هر نحو، حضوری یا غیرحضوری) می تواند آن مرحله ی جستجو برای اطلاعات مفید را از میان بردارد و در وقت شما صرفه جویی کند.

اطلاعات ارائه شده در این کلاس ها بهم پیوسته است و به شما این امکان را می دهد تا یادگیری خود را با یک برنامه ی درسی ساختار یافته و متمرکز به انجام برسانید. استفاده از این کلاس ها مانع از این می شود که از شاخه ای به شاخه ی دیگر بپرید و از مسیر خارج شوید.

آیا باید با آموزش رایگان به طور کامل خداحافظی کرد؟

خیر. شما همیشه می توانید از آموزش های رایگان شروع کنید. آنچه که در بالا گفته شد به این معنا نیست که نمی توانید از آموزش های رایگان استفاده کنید. در واقع آموزش های رایگان می توانند نقطه ی شروع بسیار خوبی باشند. با این حال باید توجه داشته باشید که:

 • اولاً سایت یا منبع خوبی را برای آموزش رایگان انتخاب کنید که اطلاعات اشتباهی ارائه ندهد. (زیرا فراموش کردن اطلاعات غلط بسیار دشوار است.)
 • دوماً این شیوه ی یادگیری سئو را یک آموزش ابتدایی بدانید که برای حرفه ای شدن باید آن را زیر نظر یک مدرس تکمیل نمایید.

مشکل اطلاعات متناقض در یادگیری سئو

سئو، صنعتی است که به داشتن اطلاعات متناقض زیاد شهرت دارد. چند دلیل برای این موضوع وجود دارد:

 • سئو به سرعت در حال تغییر است. اطلاعاتی که شش ماه پیش درست بود، ممکن است امروز درست نباشد.
 • گوگل و سایر موتورهای جستجو، عملکردِ داخلیِ الگوریتم های خود را مخفی نگه می دارند. تنها کاری که می توانیم انجام دهید گمانه زنی و آزمایش است. مشکل گمانه زنی این است که اگر ایده ای باورپذیر به نظر برسد، بدون داده های پشتیبان، به عنوان حقیقت پذیرفته نمی شود.
 • اگر یک تاکتیک سئو برای یک وب سایت نتیجه داده باشد به این معنا نیست که بتوان آن را با موفقیت در وب سایت دیگری نیز استفاده کرد.

چطور می توان این مشکل را حل کرد؟ فقط باید منابع آموزشی معتبر را پیدا کنید. تجزیه و تحلیل آماری را باور کنید و تنها به گفته ها استناد نکنید. همیشه خودتان آن را آزمایش کنید. فقط از یک منبع آموزش سئو استفاده نکنید. آن را ترکیب کرده و از منابع مختلف اطلاعات کسب کنید. چند مورد دیگر را تست و آزمایش کنید و همه ی روش های توصیه شده ی سئو را کورکورانه دنبال نکنید.

دکمه بازگشت به بالا