حوادث و رویداد

برای خوشحال بودن این ۹ کار را هر صبح انجام دهید

آفتاب‌‌نیوز :

این کار‌ها پیچیده یا زمان بر نیستند، بلکه عادت‌های ساده‌ای هستند که می‌توانند تفاوت قابل توجهی ایجاد کنند:

۱. روز خود را با شکرگزاری آغاز کنید

مفهوم شکرگزاری قرن هاست که وجود دارد، اما در سال‌های اخیر به ویژه در حوزه روانشناسی مثبت گرا محبوبیت قابل توجهی پیدا کرده است. شکرگزاری، در اصل درباره تمرکز بر چیز‌های خوب زندگیتان است؛ چیز‌هایی که به شما شادی می‌بخشند، چیز‌هایی شکرگزار آن هستید و به نظر می‌رسد این کار ساده می‌تواند تأثیر بزرگی بر سطح خوشحالیتان داشته باشد.

فکر کنید. با شروع روز با قدردانی از آنچه که شکرگزار آن هستید، در واقع حال و هوای مثبتی برای بقیه روزتان تنظیم می‌کنید. شما انتخاب می‌کنید که بر چیز‌های خوب تمرکز کنید، نه اینکه در اشتباهات یا آنچه که می‌توانست بهتر باشد گرفتار شوید.

چطور می‌توانید شکرگزاری را در روتین صبحگاهی تان وارد کنید؟ می‌تواند به سادگی نوشتن ۳ چیزی باشد که هر صبح بابت آن‌ها شکرگزار هستید، یا اختصاص دادن چند لحظه برای شکرگزاری ذهنی از آنها.

۲. ورزش کردن را در روتین صبحگاهی تان وارد کنید

مطمئنم قبلاً این ترفند را شنیده اید، اما شاید هیچگاه به طور جدی آن را شروع نکرده باشید. اگر می‌خواهید آدم خوشحال تری شوید، به شدت توصیه می‌شود ورزش کردن را در روتین صبحگاهی خود وارد کنید. لازم نیست چیز طاقت فرسایی باشد؛ حتی چیز‌های ساده مثل حرکات کششی یا پیاده روی کوتاه می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. اعتماد کنید، خود آینده تان از شما سپاسگزار خواهد بود.

۳. صبحانه سالمی بخورید

شروع روز با یک صبحانه سالم مثل سوخت گیری ماشین قبل از یک سفر طولانی است. مواد مغذی لازم را به بدنتان می‌دهد تا روز را پشت سر بگذارید و سطح انرژی شما را ثابت نگه می‌دارد. برخلاف باور عمومی، حذف صبحانه به کاهش وزن کمک نمی‌کند. در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که صبحانه می‌خورند، کمتر احتمال دارد اضافه وزن داشته باشند و احتمال بیشتری دارد که رژیم غذایی متعادل تری داشته باشند. علاوه بر این، خوردن صبحانه سالم باعث تقویت حافظه و تمرکز و همچنین بهبود خلق و خو در ارتباطاتتان می‌شود. جوی دو دوسر، میوه یا تخم مرغ، فرقی نمی‌کند، چیزی را انتخاب کنید که از آن لذت می‌برید و به بدنتان مواد مغذی لازم برای رشد را می‌دهد.

۴. ذهن آگاهی تمرین کنید

ما در دنیایی پرشتاب زندگی می‌کنیم که ذهنمان اغلب پر از افکاری درباره گذشته یا نگرانی‌هایی درباره آینده است. این بمباران مداوم می‌تواند باعث استرس و اضطراب شود که قطعاً به خوشحالی کمک نمی‌کند. اینجاست که ذهن آگاهی وارد عمل می‌شود. ذهن آگاهی شامل تمرکز بر لحظه حال، پذیرش آن بدون قضاوت است. درباره تجربه کردن لحظه‌ای است که در آن هستید.

تمرین ذهن آگاهی در صبح می‌تواند به شما کمک کند روزتان را با احساس آرامش و تمرکز شروع کنید. می‌توانید این کار را از طریق مراقبه، خوردن آگاهانه یا صرفاً نشستن در سکوت و تمرکز بر تنفستان انجام دهید. ذهن آگاهی درباره خالی کردن ذهن از افکار نیست، بلکه درباره مشاهده آن‌ها بدون گرفتار شدن در آنهاست. درباره توجه به اکنون است که می‌تواند به پرورش احساس عمیق تری از خوشحالی و رضایت کمک کند.

۵. قصد و نیت خود را برای روز تنظیم کنید

شروع روز بدون برنامه باعث احساس سردرگمی و غرق شدن در کار‌ها می‌شود. اما اختصاص دادن چند لحظه در هر صبح برای تنظیم قصد و هدفتان می‌تواند به روزتان معنا و ساختار بدهد. تنظیم هدف‌ها درباره تصمیم گیری در مورد این است که می‌خواهید روزتان را روی چه چیزی متمرکز کنید. می‌تواند یک وظیفه خاصی باشد که می‌خواهید انجام دهید، یک حالتی که می‌خواهید پرورش دهید یا حتی روشی که می‌خواهید با دیگران رفتار کنید.

این تمرین می‌تواند به شما احساس کنترل و هدفمندی بدهد که می‌تواند به طور قابل توجهی به خوشحال‌تر بودنتان کمک کند. علاوه بر این، راه عالی برای اطمینان از این است که وقت خود را صرف چیز‌هایی می‌کنید که واقعاً برایتان اهمیت دارد. عادت کنید هر صبح هدف هایتان را تنظیم کنید. لازم نیست چیز بزرگی باشد، حتی اهداف روزانه کوچک هم می‌تواند تفاوت بزرگی در پرورش خوشحالی ایجاد کند.

۶. با عزیزانتان ارتباط برقرار کنید

در شلوغی و هیاهوی زندگی، راحت است که در فهرست کارهایمان غرق شویم و چیزی را که واقعاً اهمیت دارد را فراموش کنیم. انسان‌ها به طور ذاتی موجودات اجتماعی هستند و ارتباطات معنادار با دیگران بخش مهمی از خوشحالی ماست.

شروع روز با برقراری ارتباط با یکی از عزیزانتان می‌تواند حال و هوای مثبت و گرمی برای بقیه روزتان تنظیم کند. می‌تواند یک تماس تلفنی سریع با والدینتان باشد، یک گفتگو صمیمانه با همسرتان در هنگام صبحانه خوردن یا حتی یک پیام صبح بخیر شیرین به یک دوست باشد.

این لحظات به ما یادآوری می‌کند که مورد علاقه هستیم، که می‌تواند احساس عمیقی از شادی و رضایت به ما بدهد. ما را با چیز‌هایی که واقعاً در زندگی مهم هستند همراه می‌کند و کمک می‌کند روزمان را با نشاط شروع کنیم. تلاش کنید هر صبح با عزیزانتان ارتباط برقرار کنید. یک کار کوچک است که می‌تواند تفاوت بزرگی در خوشحالیتان ایجاد کند.

۷. مواجهه خود را با اخبار و شبکه‌های اجتماعی محدود کنید

در عصر دیجیتال امروز، مدام در معرض خبر‌ها و به روزرسانی‌ها هستیم و در حالی که اطلاع رسانی مهم است، مواجهه بیش از حد با اخبار و شبکه‌های اجتماعی در ابتدای صبح می‌تواند احساس اضطراب و منفی گرایی ایجاد کند. اگر می‌خواهید آدم خوشحال تری شوید، در نظر بگیرید که صبح‌ها مواجهه‌تان با اخبار و شبکه‌های اجتماعی را محدود کنید. این کار یک تغییر کوچک در روتین صبحگاهی است که می‌تواند تأثیر بزرگی بر خلق و خو و سطح خوشحالی کلی شما داشته باشد.

۸. به موسیقی یا پادکست‌های الهام بخش گوش دهید

موسیقی قدرت تأثیرگذاری بر خلق و خو و احساسات ما را دارد. شروع روز با آهنگ‌های مورد علاقه یا یک پادکست الهام بخش می‌تواند روحیه تان را بالا ببرد و حال و هوای مثبتی برای بقیه روزتان به وجود آورد.

۹. با خودتان مهربان باشید

شاید این آخرین نکته از این فهرست باشد، اما قطعاً کم اهمیت‌تر از بقیه نیست. مهم‌تر از همه، به یاد داشته باشید که با خودتان مهربان باشید. زندگی همیشه آسان نیست. همه ما درگیری‌ها و چالش‌هایی داریم. اما اینکه چطور در این دوران‌ها با خودمان رفتار می‌کنیم، می‌تواند تأثیر عظیمی بر خوشحالی ما داشته باشد. شما شایسته محبت و مهربانی هستید، به ویژه از طرف خودتان.

منبع:روزیاتو

دکمه بازگشت به بالا